Izolacja żył płucnych rzeczywiście pomaga w leczeniu migotania przedsionków

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Zabieg izolacji żył płucnych w leczeniu migotania przedsionków okazał się wyraźnie skuteczniejszy niż zabieg placebo – informuje pismo „JAMA”.

Izolacja żył płucnych (PVI) to standardowa technika ablacji stosowaną w leczeniu migotania przedsionków (AF), gdy leki przeciwarytmiczne zawiodły lub pacjenci ich nie tolerują. Choć nie brak dowodów na skuteczność PVI, nie było dotychczas żadnych randomizowanych badań klinicznych porównujących tę metodę z zabiegiem pozorowanym. Pojawiały się wręcz sugestie, że skuteczność zabiegu wynika z efektu placebo.

Randomizowane badanie z podwójnie ślepą próbą przeprowadzone w dwóch ośrodkach w Wielkiej Brytanii między styczniem 2020 r. a marcem 2024 objęło 126 pacjentów z objawowym migotaniem przedsionków. 89 uczestników to mężczyźni, średnia wieku wyniosła 66,8 lat.

Uczestnicy zostali losowo przydzieleni do izolacji żył płucnych z krioablacją lub zabiegu pozorowanego ze stymulacją nerwu przeponowego. Obciążenie migotaniem przedsionków mierzono za pomocą wszczepialnego rejestratora.

Bezwzględna średnia zmiana obciążenia migotaniem przedsionków od wartości początkowej do 6 miesięcy wyniosła 60,31 proc. w grupie ablacji i 35,0 proc. w grupie pozorowanej. Izolacja żył płucnych spowodowała klinicznie istotne zmniejszenie obciążenia migotaniem przedsionków, ze znaczną poprawą objawów i jakości życia w porównaniu z zabiegiem pozorowanym. Nie chodzi zatem o efekt placebo – podkreślają autorzy. (PAP)

Paweł Wernicki

pmw/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • EPA/ADAM DAVIS 14.03.2024

    Szósty lot testowy największej na świecie rakiety Starship - we wtorek wieczorem

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy stworzyli syntetyczne komórki zdolne do komunikacji

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera