Średniowieczny handel będzie motywem przewodnim „Weekendu z archeologią”, który rozpocznie się w sobotę w Lublinie. Na chętnych czekają m.in. rekonstrukcje, inscenizacje, warsztaty, koncerty muzyki dawnej.
„Weekend z archeologią” zainauguruje obchody Europejskich Dni Dziedzictwa w województwie lubelskim, których koordynatorem regionalnym jest Muzeum Narodowe w Lublinie. Dwudniowa impreza rozpocznie się w sobotę o godz. 13 przemarszem grupy rekonstruktorów z Placu Litewskiego na Zamek Lubelski.
„Wnętrze, dziedziniec i teren Wzgórza Zamkowego oddamy na dwa dni we władanie średniowiecznym wojom. Będą inscenizacje historyczne, potyczki zbrojne, warsztaty, podczas których będzie można spróbować, jak się wykonuje świece tradycyjnymi technikami, czy spróbować kaligrafii”- wymieniła Marta Cyran z działu archeologii Muzeum Narodowego w Lublinie.
Dzieci i młodzież własnoręcznie wykonają kopie średniowiecznych ozdób techniką odlewniczą albo z użyciem długopisów 3D. Przygotowano też wystawę edukacyjną pt. „Magia ornamentów. Skarby archeologii Lubelszczyzny”.
Łukasz Słowikowski ze Stowarzyszenia Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej zaznaczył, że przygotowane atrakcje cieszą się zawsze dużym zainteresowaniem. W tym roku rekonstruktorzy skupią się na szlakach handlowych, transporcie i kupcach w średniowieczu.
„Handel wyglądał wtedy kompletnie inaczej, niż wyobrażamy sobie dzisiaj. Obecnie idziemy do sklepu i płacimy za coś po prostu gotówką lub kartą. Kiedyś pieniądz miał tak naprawdę symboliczne znaczenie - był to kruszec. Na przykład za belkę lnu, która była tkana przez rok, nie można było zapłacić po prostu pieniędzmi, które dla zwykłego prostego chłopa były niedostępne. On płacił futrem, plonami, pracą” – wyjaśnił Słowikowski.
Europejskie Dni Dziedzictwa obchodzone są w tym roku w Polsce pod hasłem „Szlaki. Sieci. Połączenia”. W woj. lubelskim dotychczas włączyły się 22 instytucje, które zgłosiły ponad 25 różnych wydarzeń.(PAP)
Nauka w Polsce
gab/ dki/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.