Chiny/ Siedem prowincji odnotowało najcieplejszy sierpień w historii

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Siedem prowincji w Chinach, m.in. Shandong, Hebei i Szanghaj, odnotowało najcieplejszy sierpień w historii pomiarów - przekazał krajowy serwis pogodowy. W publikacji wskazano, że północ Państwa Środka została nawiedzona przez największe upały.

Prowincje, gdzie został pobity rekord średnich temperatur w sierpniu, to Jiangsu, Shandong (wschód), Hebei (północ), Hainan (południe), Jilin, Liaoning (północny-wschód) oraz Sinciang (północny-zachód).

W całych Chinach widać globalne ocieplenie. W pięciu prowincjach w kraju miniony sierpień był drugim najcieplejszym w historii pomiarów, a w trzech innych prowincjach trzecim najcieplejszym.

"W większości chińskich prowincji to lato było cieplejsze niż poprzednie" - podał w niedziele serwis pogodowy.

Większość dużych miast, jak Szanghaj, Hangzhou czy Chongqing, zostało nawiedzonych przez ekstremalne temperatury, sięgające powyżej 35 stopni, które wcześniej rzadko kiedy występowały w sierpniu.

Chiny są największym emitentem gazów cieplarnianych na świecie, jednej z przyczyn kryzysu klimatycznego. Jednocześnie władze zadeklarowały, że w 2030 roku osiągną szczyt emisji, a w 2060 roku uzyskają neutralność klimatyczną.(PAP)

awm/ mms/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Tanzania potwierdziła wykrycie wirusa Marburg

  • Fot. Adobe Stock

    W. Brytania/ Pierwsza operacja usunięcia guza mózgu przez oczodół

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera