Uczelnie i instytucje

Kraków/ Apel do rządu ws. finansowania budowy kampusu medycznego UJ

Katedra Patomorfologii Collegium Medicum UJ w budynku Zakładu Medycyny Sądowej (zuz) PAP/Jacek Bednarczyk
Katedra Patomorfologii Collegium Medicum UJ w budynku Zakładu Medycyny Sądowej (zuz) PAP/Jacek Bednarczyk

Apel do premiera i do ministra nauki i szkolnictwa w sprawie przeznaczenia funduszy na budowę kampusu medycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie-Prokocimiu przyjęli w środę jednogłośnie radni Krakowa. Na realizację inwestycji brakuje ok. 250 mln zł.

„Rada Miasta Krakowa zwraca się z apelem do prezesa Rady Ministrów i ministra nauki i szkolnictwa wyższego o przekazanie niezbędnych funduszy na dokończenie budynku przeznaczonego do badań naukowych oraz podjęcie budowy budynku, służącego celom dydaktycznym” – czytamy w apelu, którego autorami są radni Prawa i Sprawiedliwości. „Rada Miasta Krakowa uważa rozbudowę Kampusu Medycznego za strategiczną dla rozwoju miasta i Małopolski. Potrzeby mieszkańców w zakresie kształcenia kadry i opieki medycznej są coraz większe, także ze względu na zmianę struktury wiekowej Polaków” – napisano w rezolucji.

Łączna wartość budowy kompleksu badawczo-dydaktycznego, tzw. budynków A i B w rejonie ul. Badurskiego, to prawie pół miliarda złotych. Budynek A został ukończony w stanie surowym za środki pochodzących wyłącznie z budżetu uczelni. Miał być gotowy do odbioru do maja 2025 r.

Na kontynuację inwestycji nie stać uczelni. O poparcie rezolucji zaapelował do radnych prorektor UJ ds. Collegium Medicum prof. Maciej Małecki. Jak podkreślił, budowa kampusu umożliwi naukowcom i studentom warunki na miarę XXI w. Obecnie budynki Collegium Medicum UJ są rozrzucone w różnych lokalizacjach miasta, często w starych zabytkowych obiektach.

Dotychczas uczelnia kilkukrotnie bezskutecznie zabiegała o środki publiczne – rządowe i wojewódzkie.

W maju 2023 r. ówczesny premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod kampus w Prokocimiu zapowiadał, że „w tegorocznym budżecie (2023-PAP) i w kolejnych budżetach będą przeznaczane coraz większe pule środków, nie tylko w wartościach bezwzględnych, ale także procentowych w stosunku do PKB (…)”.

Bez pokrycia okazały się również – jak przekazano PAP na UJ – obietnice Morawieckiego o wsparciu w postaci obligacji.

Pod koniec 2023 r. uczelnia podpisała z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) umowę, zgodnie z którą bank ten na preferencyjnych warunkach udzieliłby pożyczki 244 mln zł na realizację inwestycji. Uczelnia nie zdecydowała się jednak na ten kredyt, ponieważ mimo preferencyjnych warunków i tak wiązałby się z dodatkowymi kosztami.

Kampus medyczny powstaje w rejonie innych obiektów Collegium Medicum UJ w Prokocimiu, m.in. niedaleko Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego i Szpitala Uniwersyteckiego.

Nowy kampus ma być miejscem pracy dla około 1,5 tys. nauczycieli akademickich, ok. 1 tys. pracowników niebędących nauczycielami akademickimi (pracowników naukowo-technicznych, administracji, obsługi) oraz miejscem nauki ok. 5,5 tys. studentów. (PAP)

Autor: Beata Kołodziej

bko/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Katowice, 09.05.2025. Od lewej: marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, prezes stowarzyszenia Pro Silesia Małgorzata Staśko, członek stowarzyszenia Biznes Pro Silesia Dawid Pasek, rektor Akademii Muzycznej Katowice Jarosław Mamczarski, prorektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach Justyna Kucharczyk, rektor AWF Katowice Andrzej Małecki,  rektor Politechniki Śląskiej Marek Pawełczyk, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego Celina Olszak, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Tomasz Szczepański, rektor Uniwersytetu Śląskiego Ryszard Koziołek podczas konferencji prasowej inaugurującej Forum Przyszłości Miasta Nauki w Katowicach. PAP/Michał Meissner

    Siedem uczelni podpisało porozumienie współpracy przy Programie Naukowym dla Śląska

  • Pałac Branickich w Białymstoku. Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Rozpoczyna się 21. Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera