Kraków gospodarzem 10. edycji European Rover Challenge

Kielce, 15.09.2023. Zawody łazików marsjańskich European Rover Challenge w Kielcach. Fot. PAP/Piotr Polak
Kielce, 15.09.2023. Zawody łazików marsjańskich European Rover Challenge w Kielcach. Fot. PAP/Piotr Polak

Od 6 do 8 września na terenie Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie odbędzie się 10., jubileuszowa edycja European Rover Challenge. Na to międzynarodowe wydarzenie robotyczno-kosmiczne składają się zawody robotów marsjańskich, strefa naukowa oraz konferencja nt. eksploracji kosmicznej.

Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich fanów Marsa, kosmosu i technologii kosmicznych. Dla odwiedzających przygotowana zostanie Strefa Inspiracji ERC, gdzie będą mogli skorzystać z bezpłatnych warsztatów i przeprowadzać eksperymenty naukowe na stoiskach wystawców.

Zawody łazików odbędą się w specjalnie na tę okazję utworzonej przestrzeni odzwierciedlającej powierzchnię Marsa na terenie AGH, tzw. Marsyardzie.

Jak podkreślają organizatorzy, o ile przed dekadą roboty te były typowymi konstrukcjami studenckimi, to teraz można mówić o w pełni profesjonalnych maszynach.

Równolegle z zawodami łazików w ramach ERC zorganizowana zostanie konferencja popularnonaukowa, podczas której znani eksperci, w tym astronauci i naukowcy z różnych państw będą mówić m.in. na temat przyszłych misji księżycowych i marsjańskich, czy tego, jak mogą wyglądać przyszłe bazy budowane na Srebrnym Globie i Czerwonej Planecie, czy jakie będą kosmiczne zawody przyszłości.

Wykładom towarzyszą warsztaty organizowane m.in. dla szkół, a także spotkania inwestorów i przedstawicieli startupów, a także wystawy ze stoiskami firm, uczelni czy klubów naukowych.

Podczas tej edycji ERC, dzięki partnerstwu z Agencją Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego (EUSPA), odbędzie się także jedno z ośmiu europejskich spotkań platformy networkingowej ASSINI Matchmaking, wspierającej startupy z branży kosmicznej.

"Posługując się ocenami, które napływają od uczestników, gości i zwiedzających, mogę powiedzieć, że ERC to pewna rewolucja na polskiej ziemi. Podobnego projektu o tak mocnym, międzynarodowym znaczeniu nie było" – podkreśla w rozmowie z PAP pomysłodawca i organizator ERC, Łukasz Wilczyński.

Udział w imprezie zapowiedzieli przedstawiciele największych instytucji i firm sektora kosmicznego, m.in. NASA, ESA, EUSPA (Agencja Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego), POLSA.

Organizatorami 10. edycji European Rover Challenge są Europejska Fundacja Kosmiczna oraz Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Patronem medialnym imprezy jest serwis Nauka w Polsce. (PAP)

Marek Matacz

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Wizualizacja projektu. Fot. materiały prasowe

    Badacze Politechniki Wrocławskiej opracowali wynalazek do budowy cegieł na Księżycu

  • Fot. materiały prasowe

    J.Kosiec: jest jeszcze szansa na kontakt z EagleEye; w planach trzy kolejne satelity

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera