Szwajcarski zespół FHNW Rover Team zwyciężył w 10. edycji European Rover Challenge, czyli zawodach łazików marsjańskich. W rywalizacji w Krakowie na tzw. Marsyardzie - przestrzeni inspirowanej Czerwoną Planetą - uczestniczyły 24 drużyny, reprezentujące uniwersytety z całego świata.
Jubileuszowe zawody łazików marsjańskich trwały od piątku do niedzieli, pierwszy raz odbywały się w Krakowie, gdzie na potrzeby tego wydarzenia powstała przestrzeń imitująca Marsa.
W niedzielę komisja konkursowa ogłosiła wyniki zmagań. Zwycięzcą okazała się drużyna FHNW Rover Team ze Szwajcarii. Zdobyła ona 2258,24 pkt na 3000 możliwych. Tuż za nią uplasowali się gospodarze 10. edycji zawodów – krakowski zespół AGH Space Systems, który uzyskał 2026,5 pkt. Na trzecim miejscu podium znalazła się drużyna ITU Rover Team z Turcji z wynikiem 1796,6.
Zespoły z prestiżowych uczelni z całego świata miesiącami przygotowują się do zawodów. Projektują, konstruują i budują łaziki. Dokumentację ich prac oceniają specjaliści firm i organizacji sektora kosmicznego. Finaliści prezentują możliwości swojego robota na specjalnym marsjańskim torze w kilku konkurencjach opartych na prawdziwych misjach agencji kosmicznych, takich jak NASA czy ESA.
Jubileuszowa edycja ERC wyróżniała się nowym projektem Marsyardu. W ramach przygotowań stworzono kanion inspirowany marsjańskim Valles Marineris, największym kanionem w Układzie Słonecznym.
Zawody to nie tylko konkurencja, ale i szansa dla młodych inżynierów planujących swoją karierę w sektorze kosmiczno-robotycznym. „Wraz z organizatorami i partnerami wydarzenia cieszymy się, że co roku zawody przyciągają tak znakomitych ekspertów, dzięki czemu realnie poszerzamy grono odbiorców, do których docieramy z tym unikatowym programem. Dowodem na to jest stale poszerzająca się grupa uczestników wydarzenia oraz gości specjalnych, m.in. z ESA czy NASA” – powiedział pomysłodawca i główny organizator wydarzenia Łukasz Wilczyński.
W ramach ERC w Krakowie odbyła się również konferencja popularnonaukowa z udziałem wybitnych ekspertów rodzimego i zagranicznego sektora kosmicznego. Wśród gości byli m.in. ekspertka w NASA JPL i główna inżynier misji Mars 2020 dr Swati Mohan i reprezentant Axiom Space, wiodącego dostawcy usług załogowych lotów kosmicznych – Simon Jenner.
Strefa wystawców przyciągnęła pasjonatów astronomii i nowych technologii w różnym wieku – mieli oni okazję wziąć udział w specjalistycznych warsztatach i przeprowadzić eksperymenty na stoiskach wystawców.
Podczas tegorocznych ERC odbył się także finał projektu Earth Rescue Challenge – Water Edition, ogólnopolskiego konkursu dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Konkurs polegał na prowadzeniu satelitarnej obserwacji swojego regionu i zaproponowania rozwiązania ochrony oraz zrównoważonego zarządzania zasobami wodnymi w oparciu o zebrane dane. Konkurs wygrała drużyna z Samorządowego Liceum Ogólnokształcącego w Opocznie, której zwycięskie rozwiązania zostaną wdrożone w praktyce.
Jubileuszowa edycja ERC była również miejscem spotkań dla przedstawicieli biznesu i inwestorów zainteresowanych branżą kosmiczną. I tak np. w ramach partnerstwa z Agencją Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego (EUSPA) odbyły się indywidualne konsultacje mentoringowe z przedstawicielami organizacji i Komisji Europejskiej, mające na celu zwiększenie szans przedsiębiorców na docieranie do finansowania kapitałowego oraz nawiązywania partnerstw z inwestorami.
Organizatorem 10. edycji European Rover Challenge była Europejska Fundacja Kosmiczna, a współorganizatorem Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Wydarzenie objęli patronatem honorowym m.in. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), Międzynarodowa Federacja Astronautycznej (IAF). Projekt finansowany jest ze środków budżetu państwa.
Patronem medialnym imprezy jest serwis Nauka w Polsce. (PAP)
Nauka w Polsce
bko/ bar/ amac/
Galeria (6 zdjęć)
-
1/606.09.2024. 10. edycja zawodów łazików marsjańskich European Rover Challenge na terenie Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski
-
2/606.09.2024. 10. edycja zawodów łazików marsjańskich European Rover Challenge na terenie Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski
-
3/606.09.2024. 10. edycja zawodów łazików marsjańskich European Rover Challenge na terenie Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski
-
4/606.09.2024. 10. edycja zawodów łazików marsjańskich European Rover Challenge na terenie Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski
-
5/606.09.2024. 10. edycja zawodów łazików marsjańskich European Rover Challenge na terenie Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski
-
6/606.09.2024. 10. edycja zawodów łazików marsjańskich European Rover Challenge na terenie Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.