Trzy krajowe drużyny odniosły sukcesy w organizowanych w Turcji zawodach marsjańskich łazików Anatolian Rover Challenge. Pierwsze miejsce przypadło zespołowi z Politechniki Wrocławskiej, a trzecie -studentom Politechniki Warszawskiej.
Studenci i studentki z Projektu Scorpio Politechniki Wrocławskiej już trzeci raz zdobyli pierwszą nagrodę w Anatolian Rover Challenge. Zawody rozgrywano w drugiej połowie lipca.
Roboty musiały wykonać szereg trudnych zadań, takich jak zbieranie próbek i ich przebadanie, przenoszenie narzędzi, wykonywanie zdjęć czy diagnozowanie awarii. Wszystko to miało miejsce na symulowanej marsjańskiej glebie. Jedna z misji była szczególnie trudna, bo prowadzona była w nocy – łaziki miały za zadanie w krótkim czasie wykonać zdjęcia ustalonych wcześniej obiektów, czy pokonać podziemny tunel.
W tej misji wrocławska drużyna okazała się najlepsza.
„Kluczem były tu dobra, szybka współpraca w zespole i odpowiednio mocne oświetlenie, by mimo nocnych warunków móc sprawnie wykonywać zadania” – opowiada Zofia Stypułkowska, prezeska koła naukowego Off-Road odpowiadającego za rozwijanie Projektu Scorpio.
Oprócz tego sukcesu i zwycięstwa w całych zawodach, zespół stojący za łazikiem Scorpio zdobył nagrodę w kategorii Science. To zadanie polegało na pobraniu z Ziemi próbki i potwierdzeniu lub odrzuceniu postawionej wcześniej tezy naukowej.
Koło naukowe Off-Road już od lat konstruuje łaziki o nazwie Scorpio, zdobywając nagrody w konkursach na całym świecie. W tym roku zespół zwyciężył w organizowanych w marcu Australian Rover Challenge oraz startował w czerwcowych zawodach University Rover Challenge w USA.
Obecnie koło tworzy ponad 40 osób z dziesięciu wydziałów Politechniki Wrocławskiej. Pracują one w pięciu działach: Mechanika, Elektronika, Software, Science i Marketing.
Zespół ma zamiar wystartować także w zawodach European Rover Challenge, które mają odbyć się w dniach 6-8 września w Krakowie.
Z kolei członkowie koła naukowego SKA Robotics Politechniki Warszawskiej zajęli trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej ARC, a także zdobyli trzy nagrody specjalne – za najlepszy system nawigacji autonomicznej, najlepsze rozwiązanie w kategorii jazda w trudnym terenie oraz najlepszy moduł pobierania próbek.
„W kategorii najlepszy system nawigacji autonomicznej oceniano system, dzięki któremu łazik porusza się bez ingerencji operatora, jednocześnie unikając napotkanych przeszkód. Jury było pod dużym wrażeniem zaawansowania systemu, korzystającego z rozwiązania SLAM. czyli simultaneous localization and mapping, do lokalizacji robota, oraz budowania mapy wysokości terenu w czasie rzeczywistym przy pomocy kamery głębi firmy Luxonis. W kategorii najlepsze rozwiązanie w kategorii jazda w trudnym terenie - nasz łazik zaskoczył jury swoją wytrzymałością i tym, że jest nawet w stanie zabrać pasażera. W przypadku nagrody za najlepszy moduł pobierania próbek ta nagroda nie została przewidziana przez jury, jednak nasz system wykonujący odwiert oraz zbieranie próbek na tyle zaciekawił sędziów, że stworzona została dodatkowa kategoria – relacjonuje Miłosz Kurtysiak, koordynator zespołu SKA Robotics.
„Finały zawodów składały się z dwóch części: główne konkurencje oraz tak zwane ‘challenge to shine’, w którym jurorzy rozmawiali z nami o różnych systemach naszego łazika i przyznawali za nie nagrody dodatkowe. Podczas głównej części zawodów, trwającej 3 dni, zmierzyliśmy się z czterema misjami odbywającymi się na Marsie oraz księżycu” - mówi Miłosz Kurtysiak, cytowany w komunikacie na stronie uczelni.
Na czwartym miejscu także znaleźli się Polacy – zespół Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej.
Do konkursu zakwalifikowało się w sumie 16 zespołów z Turcji, Indii, Bangladeszu i trzy drużyny z Polski. Spośród nich do misji podeszło ostatecznie 9.
Nauka w Polsce
mat/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.