Hiszpania nie miała prawa zezwolić na polowanie na wilki na części swojego terytorium - orzekł w poniedziałek Trybunał Sprawiedliwości UE. Na te drapieżniki można polować jedynie wtedy, gdy poziom ich ochrony w całym kraju jest właściwy. To kolejny pozytywny dla wilków wyrok TSUE.
Chodzi o zezwolenie wydane przez władze hiszpańskiej wspólnoty autonomicznej Kastylia i Leon. W ramach przyjętego w 2019 r. planu myśliwi otrzymali pozwolenie na upolowanie w sezonach 2019/2020, 2020/2021 i 2021/2022 łącznie 339 wilków na terenach położonych na północ od rzeki Duero.
Stowarzyszenie na rzecz ochrony i badań nad wilkiem iberyjskim zaskarżyło ten plan do sądu najwyższego Kastylii i Leonu, a ten skierował pytanie do Trybunału Sprawiedliwości UE.
W odpowiedzi opublikowanej w poniedziałek sędziowie w Luksemburgu uznali, że wspólnota Kastylia i Leon złamała zapisy dyrektywy siedliskowej zezwalając na polowanie na te zwierzęta. Choć wilk iberyjski jest objęty ścisłą ochroną jedynie na południe od Duero, to rząd regionalny nie miał prawa znosić jego ochrony na terenie położonym na północ od tej rzeki.
Zgodnie ze sprawozdaniami Hiszpanii na temat populacji wilka iberyjskiego zwierzę znajdowało się w "niewłaściwym i nieodpowiednim" stanie ochrony w trzech regionach, na których występował: śródziemnomorskim, atlantyckim i alpejskim, przy czym dwa pierwsze regiony obejmowały Kastylię i Leon.
"Wilk nie może zostać wskazany jako gatunek, na który można polować na terytorium państwa członkowskiego, skoro stan jego ochrony jest niewłaściwy na poziomie krajowym" - orzekł TSUE. Wspólnota Kastylia i Leon przy opracowywaniu spornego planu nie wzięła pod uwagę, że wilk znajdował się w Hiszpanii w niewłaściwym stanie ochrony.
Ostateczny wyrok w sprawie wilka iberyjskiego wyda sąd najwyższy Kastylii i Leon.
Po raz drugi w ciągu miesiąca TSUE wydał orzeczenie biorące w obronę gatunek wilka. W wyroku z 11 lipca stwierdził, że władze austriackie nie miały prawa w 2022 r. wydać zezwolenia na odstrzał wilka, który zabił 20 owiec w Tyrolu. Sędziowie z Luksemburga również wtedy podkreślili, że kraj może zawiesić zakaz polowania na drapieżników i wydać zezwolenie na ich odstrzał wyłącznie wtedy, gdy ich populacja znajduje się we właściwym stanie ochrony na terenie całego kraju.
Z Brukseli Magdalena Cedro (PAP)
mce/ ap/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.