Portugalscy naukowcy badający życie ludzi zamieszkujących zachodnią część Półwyspu Iberyjskiego przed 6 tys. lat odkryli pozostałości po ludzkich społecznościach, zamieszkujących głębokie jaskinie.
W trakcie trwającej trzy dni, lipcowej ekspedycji naukowej, naukowcy przebadali jaskine w gminie Ourem, znajdującą się w dystrykcie Santarem w centralnej Portugalii. Znaleźli tam kości ludzkie oraz zwierzęce - poinformowała portugalska archeolog Alexandra Figueiredo z Wydziału Archeologii na Politechnice w Tomar.
Kości znajdowały się na głębokości 100 m poniżej poziomu gruntu.
"To bezprecedensowe odkrycie, które świadczy o tym, że przed wiekami ludzie zamieszkiwali w głębokich jaskiniach" - powiedziała Figueiredo, która koordynuje analizy.
W najbliższych tygodniach przeprowadzona zostanie analiza, która powinna pozwolić na precyzyjne określenie czasu zamieszkiwania groty i liczby jej dawnych mieszkańców. Według badaczki istnieje domniemanie, że w tej "zimnej i wilgotnej jaskini" mogło żyć kilka pokoleń ludzi, o czym świadczy znalezienie szczątków dorosłych i dzieci.
Zgodnie z dotychczasowymi ustaleniami autorów badania w jaskini, poza szczątkami ludzi, znaleziono też kości kilku gatunków zwierząt, m.in. królika, kozy, jelenia oraz zająca.
Z Santarem Marcin Zatyka (PAP)
zat/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.