Fosfina i amoniak w chmurach mogą wskazywać na istnienie życia na Wenus

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Dwa niezależne zespoły znalazły dowody na obecność fosfiny i amoniaku w chmurach unoszących się nad Wenus, co może wskazywać na obecność form życia – podał "The Guardian". Odkrycie to zostało przedstawione podczas kończącego się w piątek Narodowego Spotkania Astronomicznego na Uniwersytecie w Hull w Wielkiej Brytanii.

Jak zrelacjonował brytyjski dziennik, w środę zespół badawczy z Imperial College London przekazał dowody na obecność fosfiny, toksycznego gazu, którego występowanie na Wenus było przedmiotem naukowych sporów. Fosfina powstaje środowiskach ubogich w tlen, m.in. w jelitach borsuków i odchodach pingwinów. Innym źródłem tego gazu są wybuchy wulkanów.

Inna grupa naukowa z Uniwersytetu w Cardiff przedstawiła wstępne wyniki dotyczące wykrycia amoniaku na tej samej planecie. Na Ziemi amoniak powstaje w wyniku procesów biologicznych i przemysłowych. Zdaniem badaczy trudno jest wyjaśnić jego obecność na Wenus za pomocą znanych nam zjawisk atmosferycznych lub geologicznych.

Oba gazy są określane jako biomarkery. Nie oznacza to, że są niezbitym dowodem na istnienie życia pozaziemskiego. Ale wyniki podnoszą prawdopodobieństwo, że być może w przeszłości istniało życie na Wenus, a jego elementy mogły przetrwać w atmosferze.

Na Wenus ciśnienie jest 90 razy większe niż na powierzchni Ziemi, a temperatura sięga 450 st. C. Nisko unoszą się chmury kwasu siarkowego. Ale ok. 50 km powyżej powierzchni warunki są znaczenie zbliżone do Ziemi i mogłyby w nich przetrwać bardzo odporne mikroby.

"Być może Wenus przeszła w przeszłości przez ciepłą, wilgotną fazę. Wraz z nadejściem niekontrolowanego globalnego ocieplenia formy życia mogły znaleźć jedyną dla siebie niszę jaka pozostała, czyli chmury" – powiedział na spotkaniu dr Dave Clements, wykładowca astrofizyki w Imperial College London.

Podczas kolejnego wykładu prof. Jane Greaves, astronomka z Uniwersytetu w Cardiff, przedstawiła wstępne obserwacje z teleskopu Green Bank, które wskazują na istnienie amoniakowych chmur.

Mimo tych odkryć naukowcy studzą emocje związane z prawdopodobieństwem istnienia życia na drugiej planecie Układu Słonecznego.

Dr Robert Massey z Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego powiedział, że choć te odkrycia są ekscytujące, to są to wyniki wstępne. "Należy wykonać dużo pracy, aby dowiedzieć się więcej o obecności tych dwóch potencjalnych biomarkerów w chmurach Wenus. Niemniej jednak fascynujące jest myślenie, że te odkrycia mogą wskazywać na możliwe oznaki życia lub jakieś nieznane procesy chemiczne" - dodał.(PAP)

mzb/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Hubble dostarczył nowej mapy Andromedy

  • EPA/MICHAEL GONZALEZ 1601.2025

    Starship uziemiony po czwartkowej eksplozji podczas lotu testowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera