Historia i kultura

Premiera IV tomu monografii "Łódź poprzez wieki. Historia miasta" - w piątek

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Premiera czwartego tomu monumentalnej monografii "Łódź poprzez wieki. Historia miasta", zawierającego omówienie wydarzeń z lat 1945-2024, odbędzie się w piątek w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi. W prezentacji wydawnictwa wezmą udział jego autorzy - badacze z Uniwersytetu Łódzkiego.

"Premiera czwartego tomu monografii +Łódź poprzez wieki. Historia miasta 1945-2024+ odbędzie się w piątek 19 lipca o godzinie 17 w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi, przy ulicy Ogrodowej 15. Tom poświęcony jest dziejom Łodzi po II wojnie światowej, gdy miasto funkcjonowało w realiach PRL-u, a następnie w rzeczywistości ukształtowanej zmianami zapoczątkowanymi w 1989 r. Książka prezentuje wydarzenia wyróżniające miasto na tle kraju, a także nowe interpretacje znanych faktów" - poinformowała uczelnia w czwartek.

Monografia to wyjątkowy projekt Uniwersytetu Łódzkiego i Urzędu Miasta Łodzi, realizowany z okazji 600-lecia miasta. Bierze w nim udział ponad sto osób, w tym specjaliści m.in. z dziedziny historii, historii sztuki, archeologii, etnologii, literaturoznawstwa czy językoznawstwa. Kolejne tomy powstają w Wydawnictwie Uniwersytetu Łódzkiego.

W rozmowie o IV tomie udział wezmą jego autorzy: prof. Krzysztof Lesiakowski – historyk zajmujący się przede wszystkim polską XX-wieczną biografistyką, historią PRL i historią Łodzi, prof. Wioletta Kazimierska-Jerzyk – estetyczka i historyczka sztuki, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Estetycznego, prof. Piotr Szukalski – demograf i gerontolog, przedmiotem jego badań są przede wszystkim starzenie się ludności i konsekwencje tego procesu oraz dr Ewa Kacprzyk – historyczka, specjalizująca się w życiu codziennym PRL. Spotkanie poprowadzi historyk i dziennikarz dr Grzegorz Mnich.

Jak podają autorzy publikacji, najnowszy tom poświęcony jest dziejom Łodzi po II wojnie światowej, a więc czasom, gdy miasto funkcjonowało w realiach PRL, a następnie w rzeczywistości ukształtowanej w konsekwencji zmian zapoczątkowanych w 1989 roku. Na jego kartach przemiany polityczne splatają się z przeobrażeniami w przestrzeni miasta, sytuacją gospodarczą, a ściślej kondycją łódzkiego przemysłu, rozwojem szeroko rozumianego życia kulturalnego i akademickiego oraz warunkami codziennej egzystencji mieszkańców.

Szczególną rolę w narracji odgrywają kapsuły, które interesującymi szczegółami, m.in. o charakterze biograficznym, dopełniającymi tekst główny. Nie zabrakło również ciekawych rycin. Jak można przeczytać na okładce, to książka o Łodzi, która po okresie ekstensywnego gospodarowania w latach 1945–1989 ponownie sięga do swoich korzeni, gdy była "ziemią obiecaną" i w tym kontekście usiłuje zdefiniować kierunki własnego rozwoju w XXI wieku.(PAP)

Nauka w Polsce, Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ dki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Karol Beyer, Muzeum Narodowe w Warszawie. Źródło: Wikipedia/ domena publiczna

    160 lat temu otwarto w Warszawie most Kierbedzia, pierwszą stałą przeprawę przez Wisłę

  • 20.11.2024. Prezentacja zatrzymanego przez służby skarbu z okresu epoki brązu, 20 bm. w przestrzeni wystawy stałej „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich” Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych, 20 bm. Znaleziony podczas nielegalnych poszukiwań zabytków w Gryfinie skarb został zatrzymany przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie oraz pracownicy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie. Odnaleziony zespół zabytków składa się z kilkudziesięciu przedmiotów wykonanych z brązu. Są to głównie ozdoby i elementy uprzęży końskiej, ale także broń, narzędzia oraz inne drobne przedmioty. Znalezisko datuje się na V okres epoki brązu (lata ok. 900-750 p.n.e). (jm) PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Zaprezentowano skarb z Gryfina; znalazca nadal poszukiwany

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera