Wrocław/ Dolnośląskie Centrum Onkologii z prestiżowym certyfikatem

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii pierwsze w Polsce i drugie w Europie otrzymało certyfikat CraNe. Potwierdza on wysoki standard opieki nad pacjentami z rakiem płuc. W przyszłości ma wyróżniać placówki należące do europejskiej Sieci Kompleksowych Centrów Onkologii.

Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii otrzymało certyfikat CraNE jako pierwsza placówka w Polsce i druga w Europie. Aby go dostać, konieczne było przejście audytu. Przedstawiciele szpitala przekazali, że proces ten doprowadził do uporządkowania pracy szpitala w wielu zakresach. Zastępca dyrektora ds. lecznictwa dr Ireneusz Pawlak podkreślił, że udało się zreorganizować konsylia, usprawnić ścieżkę pacjenta i wprowadzić jednolitą strukturę w ramach dwóch lokalizacji ośrodka.

"Stworzyliśmy także nowy oddział dla pacjentów diagnozowanych w kierunku nowotworu płuca oraz poradnię prehabilitacyjną. Zintegrowaliśmy również zespół, co znacząco poprawiło współpracę i naszą efektywność" – podkreślił dr Ireneusz Pawlak.

Projekt CraNe zakłada stworzenie kompleksowych centrów onkologii w poszczególnych krajach oraz ich europejskiej sieci współpracy. Sieć centrów onkologicznych ma działać już w 2025 r. Plany Komisji Europejskiej zakładają, że do 2030 r. 90 proc. pacjentów będzie miała w nich dostęp do leczenia.

CraNe to czwarty certyfikat, który otrzymało Dolnośląskie Centrum Onkologii. W 2021 r. szpital otrzymał certyfikat ogólny Certified Comprehensive Cancer Care Network i dwa certyfikaty narządowe: w zakresie raka trzustki i raka jelita grubego. (PAP)

Michał Torz

mt/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera