Uczelnie i instytucje

Kierunki: prawo, informatyka i lekarsko-dentystyczny - najpopularniejsze na podlaskich uczelniach

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Na kierunki: prawo, informatyka i lekarsko-dentystyczny zgłosiło się najwięcej chętnych w tegorocznej rekrutacji na największe podlaskie uczelnie: Uniwersytet w Białymstoku, Politechnikę Białostocką i Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.

Na największą uczelnię w regionie - Uniwersytet w Białymstoku - wpłynęło ponad 5 tys. zgłoszeń. UwB przygotowało na studiach I stopnia w sumie 2350 miejsc na 33 kierunkach.

Na UwB największym zainteresowaniem cieszy się prawo, na które zgłosiło się 575 chętnych. W pierwszej trójce znalazła się też filologia angielska z 455 zgłoszeniami oraz kryminologia - 370 chętnych. Wśród nowych kierunków największym zainteresowaniem cieszyła się biotechnologia, którą chce studiować 112 osób.

Na kryminologii jest też najwięcej chętnych na jedno miejsce - blisko 15. UwB wymienił też filologię angielską z językiem hiszpańskim, gdzie o jedno miejsce rywalizowało ponad osiem osób, natomiast na administracji – ponad siedem.

Politechnika Białostocka przygotowała 1852 miejsca na 29 kierunkach, głównie inżynierskich. Zarejestrowało się na nie blisko 2,8 tys. kandydatów. Jak podała uczelnia, wśród kandydatów jest 69 obcokrajowców, w tym 30 osób z Ukrainy.

Wśród najpopularniejszych kierunków na PB jest informatyka, na którą zarejestrowało się 494 chętnych na 210 miejsc. Na drugim miejscu jest budownictwo, gdzie o 180 miejsc walczyło 324 kandydatów, a na trzecim - logistyka z 309 chętnymi na 150 miejsc.

Uczelnia poinformowała, że dużą popularnością cieszyło się zarządzanie finansami i rachunkowość, gdzie o jedno miejsce walczyło ponad pięciu kandydatów czy architektura krajobrazu oraz informatyka i ekonometria, gdzie były ponad trzy osoby na jedno miejsce.

Z danych PB wynika, że duża konkurencja była na wydziale architektury, gdzie na kierunek architektura było średnio prawie dwóch kandydatów na miejsce, a na grafikę i architekturę wnętrz prawie trzech. Także kierunki oferowane przez wydział mechaniczny cieszyły się dużym zainteresowaniem, tu o jedno miejsce ubiegało się ponad dwóch kandydatów.

Na Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (UMB) - na studia stacjonarne I stopnia oraz jednolite magisterskie w systemie internetowej rekrutacji zgłosiło się ponad 8,3 tys. osób na 16 kierunków kształcenia. Najwięcej chętnych - 20 osób na jedno miejsce - zarejestrowało się na kierunek lekarsko-dentystyczny, 17 na lekarski - poinformowała PAP Hanna Sarosiek z Biura Promocji i Rekrutacji UMB. Popularne są też: fizjoterapia, farmacja i pielęgniarstwo.

W czwartek rozpoczęła się rejestracja na studia niestacjonarne na UMB na kierunku lekarskim i lekarsko-dentystycznym.

Łącznie na pierwszy rok na wszystkich kierunkach studiów stacjonarnych i niestacjonarnych UMB przyjmie na nowy rok akademicki 1,5 tys. osób.

Nowością na UMB będą studia II stopnia na biostatystyce klinicznej w specjalnościach: biostatystyka oraz bioinformatyka w formule Double Degree. Sarosiek wyjaśniła, że będą się one kończyć nadaniem podwójnego dyplomu magistra: UMB oraz z Hasselt University w Belgii, na którym działa jeden z najważniejszych ośrodków biostatystycznych w Europie.(PAP)

Nauka w Polsce

swi/ kow/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 08.11.2024. Minister nauki Dariusz Wieczorek podczas konferencji prasowej nt. wyników rekrutacji na studia na rok akademicki 2024/25 w uczelniach nadzorowanych przez ministra nauki w siedzibie resortu w Warszawie.PAP/Paweł Supernak

    Liczba studentów rozpoczynających studia w roku akademickim 2024/2025 wzrosła o 5 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem

  • Fot. materiały prasowe

    Trzech badaczy laureatami Nagrody im. Witolda Lipskiego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera