Dr hab. Adam Kanigowski, prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz pochodzący z Polski prof. Jacek Jendrej z Sorbony otrzymali prestiżową Nagrodę European Mathematical Society (Europejskiego Towarzystwa Matematycznego).
Nagrody EMS - w wysokości 5 tys. euro - otrzymało w tym roku 10 matematyków i matematyczek przed 35 rokiem życia. Wyróżnienia te zostały wręczone podczas trwającego w dniach 15-19 lipca IX Europejskiego Kongresu Matematycznego w Sewilli.
Dr hab. Kanigowski, pracujący również na Wydziale Matematyki Uniwersytetu Maryland (USA), nagrodę otrzymał za wybitny wkład w "klasyfikację spektralną i własności mieszające wolno chaotycznych układów dynamicznych" (spectral classification and the mixing properties of slowly chaotic dynamical systems).
Badania naukowe dr. hab. Adama Kanigowskiego - jak informuje UJ - skupiają się wokół układów dynamicznych i teorii ergodycznej oraz interakcji tych dziedzin z teorią liczb, geometrią i teorią prawdopodobieństwa. W szczególności jego zainteresowania to losowość i chaos w gładkich układach dynamicznych, problemy klasyfikacyjne w abstrakcyjnej teorii ergodycznej oraz niestandardowe twierdzenia ergodyczne, które znajdują zastosowanie w teorii liczb. Razem ze współautorami dr hab. Adam Kanigowski z powodzeniem pracował nad kilkoma fundamentalnymi problemami otwartymi, takimi jak problem Rokhlina, hipoteza Sarnaka, hipoteza Katoka czy też problem Ratner. W badaniach nad tymi zagadnieniami uzyskał szereg przełomowych rezultatów.
Z kolei Jacek Jendrej, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, doceniony został za pionierskie dowody dotyczące hipotezy rozpadu solitonowego oraz zagadnienia zderzenia dwóch solitonów dla pewnego rodzaju map fal (soliton resolution conjecture and two-soliton collision problem for equivariant wave maps, developing new approaches using ideas from the theory of dynamical systems to describe the behaviour of solutions near a multi-soliton configuration). Soliton to samopodtrzymująca się odosobniona fala wywołana przez efekty nieliniowe występujące w danym materiale. Solitony pojawiają się jako rozwiązania nieliniowych cząstkowych równań różniczkowych, ale obserwowane bywają w realnych obiektach: jądrach atomów, magnesach, materiałach ferroelektrycznych - np. w grafenie.
UJ wylicza, że z grona dotychczasowych 80 laureatów Nagrody EMS, aż 15 zostało w latach 1994–2022 nagrodzonych Medalem Fieldsa - najwyższym wyróżnieniem w matematyce.
Wśród dotychczasowych laureatów Nagrody EMS z Polskich instytucji są Agata Smoktunowicz oraz Tomasz Łuczak.(PAP)
Nauka w Polsce
lt/ bar/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.