Uczelnie i instytucje

Sejm/Komisja Finansów Publicznych pozytywnie zaopiniowała zwiększenie budżetu POLSA z KPO

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Komisja Finansów Publicznych pozytywnie zaopiniowała w czwartek wniosek Ministerstwa Rozwoju i Technologii o zwiększenie budżetu Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA). Prawie 17 mln zł z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) zostanie przeznaczone na rozwój wykorzystania danych satelitarnych.

Wniosek Ministerstwa Rozwoju i Technologii przedstawiła podczas posiedzenia komisji Bożena Pleczeluk, dyrektor Departament Budżetu i Finansów Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Zaznaczyła, że projekt zwiększenia budżetu POLSA na 2024 r. o 16 mln 949 tys. zł. jest związany z dotacją celową na inwestycję inwestycji „Rozbudowa krajowego systemu serwisów monitoringowych produktów narzędzi analitycznych, usług i towarzyszącej im infrastruktury wykorzystujących dane satelitarne”. Środki na ten cel będą pochodzić z Krajowego Planu Odbudowy.

Dyrektor Pleczeluk podkreśliła, że „zmiana planu finansowego nie spowoduje zwiększenia zobowiązań POLSA ani pogorszenia wyniku finansowego”.

Jak wyjaśniono w rządowym serwisie, celem inwestycji jest zwiększenie wykorzystania danych satelitarnych przez podmioty publiczne i prywatne. Projekt „ma ułatwić administracji publicznej korzystanie z danych satelitarnych” i „znacząco zwiększyć efektywność wykorzystania satelitarnych obserwacji Ziemi w Polsce oraz zapewnić sprawne i nieprzerwane wytwarzanie przetworzonych informacji dotyczących obserwacji Ziemi”.

W efekcie inwestycja powinna „przyczynić się to do poprawy zarządzania krajem (podejmowanie decyzji na podstawie bardziej szczegółowych i aktualnych informacji), spowodować znaczącą transformację cyfrową administracji oraz stworzyć popyt na produkty obserwacji Ziemi”.(PAP)

abu/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Wizualizacja projektu. Fot. materiały prasowe

    Badacze Politechniki Wrocławskiej opracowali wynalazek do budowy cegieł na Księżycu

  • Fot. materiały prasowe

    J.Kosiec: jest jeszcze szansa na kontakt z EagleEye; w planach trzy kolejne satelity

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera