MC: w połowie 2025 r. w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym ma stanąć komputer kwantowy

05.12.2022  PAP/Jakub Kaczmarczyk
05.12.2022 PAP/Jakub Kaczmarczyk

W połowie 2025 r. w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym (PCSS) ma być zainstalowany komputer kwantowy - podało w środę Ministerstwo Cyfryzacji. Szef resortu MC Krzysztof Gawkowski wskazał, że komputery takie mogą zwiększyć efektywność m.in. w medycynie, kryptografii i finansach.

Biuro komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji poinformowało, że zakup komputera kwantowego to wspólny projekt resortu i EuroHPC JU, czyli Wspólnego Przedsięwzięcia w dziedzinie Europejskich Obliczeń Wielkiej Skali. "Nowy komputer zostanie zainstalowany w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym i zacznie działać w połowie 2025 roku" - podano.

Cytowany w komunikacie wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zaznaczył, że komputery kwantowe to przyszłość, a urządzenia tego typu pozwolą na radykalne przyspieszenie rozwiązywania skomplikowanych problemów obliczeniowych, takich jak modelowanie molekularne.

"Komputery kwantowe mogą znacznie zwiększyć efektywność w dziedzinach takich jak medycyna, kryptografia, finanse oraz sztuczna inteligencja, dając instytucjom badawczym oraz podmiotom komercyjnym przewagę konkurencyjną oraz możliwość przełomowych odkryć. Polska powinna być europejskim liderem rozwijania i wykorzystania tej technologii" - ocenił.

Według zapewnień komputer kwantowy będzie służyć przede wszystkim naukowcom, ale także przedstawicielom przemysłu oraz sektora publicznego z całej Europy.

"Komputer kwantowy, oparty na technologii spułapkowanych jonów, zostanie zintegrowany z klasycznym systemem superkomputerowym. To wzmocni i rozwinie istniejące hybrydowe rozwiązania, które za pomocą technologii kwantowych wzbogacą infrastrukturę superkomputerów" - zaznaczono w komunikacie MC.

Polscy naukowcy mają mieć zdalny dostęp do uruchomionej w PCSS maszyny dzięki krajowej sieć naukowej PIONIER.

W opublikowanym w środę komunikacie PCSS wskazano, że EuroHPC JU i firma AQT podpisały kontrakt, którego efektem będzie instalacja w Polsce komputera kwantowego EuroQCS-Poland.

Właścicielem EuroQCS-Poland jest EuroHPC JU. Jak podano, całkowity koszt instalacji komputera kwantowego wynosi 12,28 mln euro. Połowę tej kwoty zapewnia EuroHPC JU oraz 50 proc. kosztów integracji i kosztów operacyjnych nowej maszyny. "Drugą połowę sumy stanowiącej koszt EuroQCS-Poland zapewni Ministerstwo Cyfryzacji" - zaznaczono w informacji prasowej.

Na czele konsorcjum EuroQCS-Poland stoi PCSS. W skład konsorcjum wchodzą także: Centrum Fizyki Teoretycznej PAN i Creotech Instruments S.A. oraz Uniwersytet Łotewski.

W komunikacie podano, że firma AQT Alpine Quntum Technologies została wybrana w wyniku przetargu ogłoszonego w październiku 2023 roku, a 23 czerwca 2023 r. EuroHPC JU podpisało porozumienia dotyczące rozlokowania i zarządzania komputerami kwantowymi EuroHPC z sześcioma europejskimi miastami.

EuroHPC JU to stworzony w 2018 roku prawny podmiot zapewniający finansowanie, którego celem jest umożliwienie Unii Europejskiej oraz krajom partycypującym w Euro HPC koordynację wspólnych działań i skupianie zasobów w dziedzinie superkomputerów.(PAP)

Nauka w Polsce

szk/ pad/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Naukowcy chcą stworzyć model skóry, wykorzystując druk 3D

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera