Chiny/ Gęsta zabudowa Szanghaju spowalnia prędkość wiatru o ok. 50 proc.

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Gęsta zabudowa Szanghaju pochłania znaczną ilość energii wiatru, spowalniając go o ok. 50 proc. – podali naukowcy z Uniwersytetu Nankińskiego w Chinach.

Według badaczy gęsta zabudowa składająca się z drapaczy chmur, centrów handlowych i wielkopowierzchniowych magazynów tworzy poważną przeszkodę dla przepływu wiatru. Oszacowali oni, że szybki rozwój miast, który rozpoczął się w latach 80. wraz z wprowadzeniem reform gospodarczych przez przywódcę Chin Denga Xiaopinga, średnia prędkość wiatru spadła o 11 proc.

Naukowcy przeprowadzali symulację wybierając jedno z chińskich megamiast – Szanghaj, którego obszar wynosi ponad 6300 km kw. Szacuje się, że mieszka w nim blisko 27 mln osób. To drugie po Chongqingu najludniejsze miasto w Chinach.

Badania, opublikowane w "Journal of Advances in Modelling Earth Systems" wskazały, że zabudowa Szanghaju pochłania znaczną ilość energii z wiatru, spowalniając go o ok. 50 proc. Naukowcy badali prędkość wiatrów w okresie 2016-2020.

Jednocześnie wzmożona urbanizacja zwiększa temperaturę w miastach, szczególnie w okresach letnich. Wówczas powstaje efekt miejskich wysp ciepła. Zdaniem chińskich badaczy efekt ten w najbardziej ekstremalnych warunkach może spowodować wzrost średniej prędkości wiatru miejskiego nawet o 30 proc.(PAP)

mzb/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • EPA/MICHAEL GONZALEZ 1601.2025

    Starship uziemiony po czwartkowej eksplozji podczas lotu testowego

  • 15.04.2020 EPA/MARTIAL TREZZINI

    Światowa Organizacja Zdrowia: amerykańskie instytucje skorzystały na członkostwie w WHO

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera