NASA/ Wyciek helu z kapsuły kosmicznej Boeinga opóźnia połączenie z Międzynarodową Stacją Kosmiczną

 05.07.2024 EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH
05.07.2024 EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

Przylot pary amerykańskich astronautów w kapsule Boeinga na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) opóźnia się w związku z wystąpieniem wycieków helu oraz problemami ze sterem strumieniowym – podała w czwartek NASA.

Już w środę podczas startu rakiety Starliner na orbitę doszło do małego wycieku helu. Inżynierowie Boeinga i NASA byli pewni, że poradzą sobie z problemem dotyczącym układu napędowego i że dalsze wycieki są mało prawdopodobne. Jednak zaledwie kilka godzin po locie pojawiły się dwa kolejne.

Następnie cztery z 28 silników kapsuły uległy awarii. Astronauci Barry Butch Wilmore i Suni Williams zdołali ponownie uruchomić dwa z nich, ale nie zapewnia to wystarczającego marginesu bezpieczeństwa podczas dokowania do ISS.

Centrum kontroli misji nakazało parze zbliżyć się na odległość nie większą niż 200 m do stacji kosmicznej i opóźniło planowane przybycie. Nie wiadomo, czy problemy ze sterami strumieniowymi mają związek z wcześniejszymi wyciekami.

"Nadal analizuję wszystkie dane" – przekazała przez radio kontrola misji. "Nie ruszać się z miejsca" – podkreślono. Kilka minut później kontrolerzy stwierdzili, że przy następnym odlocie na drugi krąg astronauci przystąpią do dokowania.

Wcześniej w czwartek, zanim silniki odrzutowe uległy awarii, rzecznik Boeinga Jim May powiedział, że wycieki nie stwarzają żadnego zagrożenia dla bezpieczeństwa astronautów ani misji.(PAP)

mzb/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Odpady z tworzywa sztucznego można zamienić w elektronikę

  • Fot. Adobe Stock

    Niezdrowe nawyki dotyczące snu to większe ryzyko cukrzycy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera