BBC: AI wspiera poszukiwania partnerki dla "najbardziej samotnej rośliny na świecie"

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Sztuczna inteligencja pomaga botanikom z Uniwersytetu w Southampton w znalezieniu rodzaju żeńskiego sagowi Encephalartos woodii (E. woodii) w lasach Republiki Południowej Afryki – podała w środę BBC. Wszystkie znane egzemplarze tej rośliny są rodzaju męskiego i nie mogą rozmnażać się w sposób naturalny.

Gatunek ten jest rozdzielnopłciowy, co oznacza że konkretne egzemplarze są wyłącznie męskie lub żeńskie. Naukowcy opisują więc swoje badania jako poszukiwania partnerki dla "najbardziej samotnej rośliny na świecie".

"Bardzo zainspirowała mnie historia E. woodii, która odzwierciedla klasyczną opowieść o nieodwzajemnionej miłości" – powiedziała dr Laura Cinti. "Mam nadzieję, że gdzieś tam rośnie żeński osobnik, przecież kiedyś musiał tam być. Byłoby niesamowite, gdyby roślina bliska wyginięciu została przywrócona poprzez naturalną reprodukcję" – dodała.

W ramach projektu badawczego drony przeszukują tysiące akrów lasów w RPA, gdyż tylko tam rośnie ten gatunek sagowca. Sztuczna inteligencja analizuje przesłany obraz. Do tej pory zbadano zaledwie 2 proc. obszaru o powierzchni 10 tys. akrów.

"Dzięki sztucznej inteligencji używamy algorytmu rozpoznawania obrazu. To ułatwia identyfikację rośliny po kształcie" – wyjaśniła dr Cinti.

Jedyna znana E. woodii została odkryta w lesie Ngoye w 1895 r. Botanicy szacują, że gatunek ten istnieje od 200 mln lat.

Gatunek E. woodii jest uprawiany i rozmnażany w Królewskich Ogrodach Botanicznych w Kew w Londynie, gdzie określa się go jako "najbardziej samotną roślinę świata".(PAP)

mzb/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 19.06.2024  EPA/GRAHAM HUGHES

    Kanada/Pierwszy praktyczny test szybkiego modelu oceny ekstremów pogodowych

  • Na zdjęciu Suni Williams i Butch Wilmore. 05.06.2024. EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

    NASA/ Astronauci na ISS są pewni, że kapsuła Boeinga umożliwi im bezpieczny powrót na Ziemię

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera