Studenci Wydziału Fizyki UW laureatami stypendiów SPIE

Źródło: Wydział Fizyki UW
Źródło: Wydział Fizyki UW

Wiktor Krokosz i Bartosz Niewelt, studenci Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, zostali laureatami stypendiów Międzynarodowego Stowarzyszenia Optyki i Fotoniki (SPIE) - podała uczelnia.

Stypendium SPIE - Optics and Photonics Scholarship - przyznawane jest za osiągnięcia naukowe ukazujące potencjał stypendystów do wniesienia znacznego wkładu w optykę i nauki fotoniczne.

Wiktor Krokosz i Bartosz Niewelt są w tym roku jedynymi przedstawicielami polskich uczelni wśród 72 laureatów z całego świata.

Jak podał Wydział Fizyki UW, Wiktor Krokosz pracował w Laboratorium Urządzeń Kwantowo-Optycznych nad eksperymentalną weryfikacją nowej techniki superrozdzielczej spektroskopii. Prace prowadził pod opieką dr. hab. Michała Parniaka i dr. hab. Wojciecha Wasilewskiego - pracowników Wydziału Fizyki w Zakładzie Optyki Instytutu Fizyki Doświadczalnej.

Jak wyjaśnił laureat stypendium, tradycyjne spektrometry posiadają fundamentalne ograniczenie minimalnej separacji, poniżej którego nie jesteśmy w stanie rozróżnić dwóch linii spektralnych. "Nasza metoda, wykorzystująca kwantowe właściwości światła, pozwala zejść poniżej tego limitu z wykorzystaniem stosunkowo prostej aparatury" - skomentował Wiktor Krokosz, cytowany na stronie Wydziału Fizyki UW.

Pracę na ten temat stypendysta opublikował w Optics Letters. Aktualnie młody naukowiec pracuje przy projektach z tzw. atomami rydbergowskimi, których świetne właściwości oddziaływania z polami elektromagnetycznymi dają szansę na opracowanie ultraczułych detektorów na - ważne w sieciach nowych generacji - pasma takie jak fale milimetrowe.

Bartosz Niewelt także pracuje w laboratorium kierowanym przez Michała Parniaka. Stypendysta zajmował się układem zimnych atomów i związanej z nimi pamięci kwantowej, która działa na Wydziale Fizyki od 2016 roku.

Jak czytamy w notce na stronie Wydziału Fizyki, w swojej pracy młody naukowiec zaimplementował zupełnie nowe protokoły, w szczególności już rok temu pokazał wraz z kolegami doświadczalną realizację cząstkowej transformaty Fouriera - wyniki prac opisali w czasopiśmie Physical Review Letters.

Aktualnie laureat stypendium pracuje z atomami rydbergowskimi w pułapce magneto-optycznej. "Qubity oparte na kolektywnych wzbudzeniach rydbergowskich miały do tej pory niski czas koherencji z powodu termicznego ruchu atomów. Niedawno jako pierwsi pokazaliśmy, jak ten problem rozwiązać - opisał Bartosz Niewelt. - Teraz staramy się pokazać wykorzystanie tego protokołu do ultraprecyzyjnych pomiarów mikrofal".

Badania prowadzone przez studentów znajdą zastosowania w szerokim zakresie technologii, począwszy od obliczeń kwantowych do sieci komunikacyjnych kolejnych generacji (6G) - podała uczelnia.

Pełna lista laureatów stypendium jest dostępna pod adresem internetowym. 

Międzynarodowe Stowarzyszenie Optyki i Fotoniki, które przyznaje stypendia, istnieje od 1955 r. Działa na rzecz rozwoju tych dziedzin fizyki, wspierając konferencje, publikacje, a także ułatwiając kontakty między inżynierami, naukowcami, studentami i przedstawicielami firm. W ubiegłym roku laureatami stypendium SPIE było 6 Polaków.(PAP)

Nauka w Polsce

bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Czas na przybyszów z przyszłości? Dlaczego nie! Fizycy zrobili w teorii miejsce na tachiony

  • fot. materiały prasowe WAT/VIGO Photonics S.A.

    Trwają prace nad polską matrycą detektorów dalekiej podczerwieni

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera