Austria/ Odkryto kości mamutów sprzed 40 000 lat

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Nawet 40 000 lat mogą liczyć kości mamutów odnalezione w Krems w Austrii w ubiegłym tygodniu. Naukowcy mówią o sensacyjnym znalezisku archeologicznym. Kości odkrył właściciel lokalnej winnicy.

Andreas Pernerstorfer trafił na skamieniałości, kiedy przygotowywał się do remontu swojej winnicy. W czasie prac w piwnicy z winami natknął się na sporych rozmiarów kości. Praktycznie natychmiast poinformował Federalny Urząd ds. Zabytków, który z kolei wezwał Austriacki Instytut Archeologiczny (OeAI). Po przybyciu na miejsce specjaliści rozpoczęli wykopaliska.

Prace trwają od ubiegłego tygodnia. W ich trakcie odkryto kilka warstw kości mamutów. Wiek znalezisk jest wstępnie szacowany na od 30 000 do 40 000 lat. Pracownicy OeAI poinformowali, że prawdopodobnie należały one do trzech różnych zwierząt.

Według OeAI podobnej rangi znalezisk po raz ostatni w Austrii dokonano około 100 lat temu. Jednak większość z nich zaginęła. Odkrycie w Krems stanowi zatem „wyjątkową okazję do badań”. Wykopaliska finansowane są przez Federalny Urząd ds. Zabytków i kraj związkowy Dolna Austria.

Tomasz Dawid Jędruchów (PAP)

tdj/ mms/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: co trzecia osoba dorosła zagrożona chorobami z powodu braku ruchu

  • Figurki przedstawiające egipskiego dygnitarza Nefer i jego żonę, fot. Martin Frouz I Czeski Instytut Egiptologii, Uniwersytet Karola w Pradze

    Skrybowie w starożytnym Egipcie cierpieli na zwyrodnienia kości

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera