Zanieczyszczenie powietrza sprzyja demencji

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Obecne w powietrzu zanieczyszczenia powodują stany zapalne i zwiększają ryzyko demencji. Taki wniosek wynika z obszernego, długofalowego badania.

Naukowcy z Uniwersytetu Kopenhaskiego ostrzegają: oddychanie przez długi czas powietrzem złej jakości - podnosi ryzyko rozwoju demencji.

"Odkryliśmy także związek z hałasem, ale wydaje się, że można to wyjaśnić przede wszystkim działaniem zanieczyszczeń. Nasze badanie zgadza się z rosnącą na świecie wiedzą na ten temat" – mówi prof. Zorana Jovanovic Andersen, jedna z autorów badania.

Odkryte działanie zawartych w powietrzu toksycznych substancji naukowcy tłumaczą nasilaniem stanów zapalnych.

"To pierwsze duńskie badanie pokazujące związek między zanieczyszczeniem powietrza i demencją. Choć poziom zanieczyszczeń powietrza w Danii spada i jest relatywnie niski w porównaniu do reszty Europy i świata, badanie to pokazuje, że nadal pojawiają się istotne, niepokojące efekty zdrowotne, które wymagają uwagi i odpowiednich działań, nacelowanych na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza. Żyjemy coraz dłużej i coraz więcej ludzi będzie cierpiało na demencję. Wyniki te są więc istotne, ponieważ wskazują na sposób zapobiegania nowym przypadkom demencji i zapewnienia zdrowszego starzenia się ludzi, poprzez oczyszczanie powietrza, którym oddychamy" – podkreśla ekspertka.

Ona i jej zespół obserwowali grupę pielęgniarek przez, bagatela 27 lat – od 1993 do 2020 roku. Taki długi czas obserwacji to szczególna zaleta badania, ponieważ demencja rozwija się przez wiele lat. Jeśli chodzi o całkowity czas, w którym uczestniczki badania miały kontakt z zanieczyszczeniem powietrza - to wynosił on aż 41 lat (okres 1979-2020).

Po trzecie, ze względu na grupę zawodową uczestniczek autorzy badania dysponowali dokładnymi informacjami na temat różnych czynników, które mogły wpłynąć na zdrowie kobiet.

„Pielęgniarki, które więcej się ruszają i rzadziej dostają demencji, gdy są wystawione na zanieczyszczenia powietrza w porównaniu do tych o mniejszej aktywności fizycznej. Wskazuje to, że ruch może ograniczać szkodliwe działanie zanieczyszczenia powietrza, jeśli chodzi o spadek zdolności poznawczych i ryzyko demencji” – mówi współautor badania Stéphane Tuffier. (PAP)

Marek Matacz

mat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Odpady z tworzywa sztucznego można zamienić w elektronikę

  • Fot. Adobe Stock

    Niezdrowe nawyki dotyczące snu to większe ryzyko cukrzycy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera