Łódź/ Przemysław Wachowski ponownie rektorem Akademii Sztuk Pięknych

Dr hab. Przemysław Wachowski został wybrany ponownie na stanowisko rektora Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Był jedynym kandydatem na to stanowisko na kadencję 2024–2028.

Wybory odbyły się w poniedziałek. Kierujący uczelnią od 2020 roku rektor w głosowaniu zdobył 55 głosów poparcia na 56 głosujących elektorów. Swoją drugą kadencję rozpocznie 1 września.

W programie wyborczym rektor elekt zapowiedział kontynuację dotychczasowej strategii opartej na rozwijaniu współpracy z otoczeniem – uczelniami, instytutami badawczymi, instytucjami kultury i środowiskiem gospodarczym. Jednym z jego pierwszoplanowych założeń na lata 2024-2028 jest zwiększenie samorządności studentów.

"Chciałbym, aby studenci, a przede wszystkim absolwenci, mieli większy wpływ na kształtowanie programów studiów i wspierali w tym działaniu swoich nauczycieli" – tłumaczył.

Jego program zakłada także przeprowadzenie analizy jakości nauczania, aktualizację programów studiów tak, aby były przystosowane do szybko zmieniających się wymagań rynku pracy, czy też niwelowanie wszelkich barier w myśl programu Dostępność Plus.

"Będę się starał, jak robiłem to przez ostatnie cztery lata, by Akademia była przyjaznym i komfortowym miejscem pracy, łączącym na co dzień kilka pokoleń wszystkich członków naszej społeczności" – podkreślił.

Dr hab. Przemysław Wachowski jest artystą malarzem prowadzącym w uczelni od wielu lat Pracownię Praktyki i Teorii Koloru. Z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi związany jest od ponad 30 lat. Pełnił m.in. funkcję prodziekana Wydziału Edukacji Wizualnej, dziekana Wydziału Sztuk Wizualnych oraz Wydziału Sztuk Pięknych, był pełnomocnikiem rektora ds. jakości kształcenia. W pracach malarskich, które prezentował na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą, m.in. we Francji, w Niemczech, Kanadzie, Czechach, Nikaragui, zasadniczą rolę odgrywa kolor.

Za jego kończącej się pierwszej kadencji w łódzkiej ASP zainicjowano w wiele ważnych inicjatyw – m.in. pierwszą edycję Przeglądu Uczelni Artystycznych w ramach Fotofestiwalu, cykl wystaw "Kontinuum" oraz konferencję naukowo-artystyczną w ramach wydarzenia "Myślę i czuję", które kieruje uwagę na Łódź jako ośrodek o wielkich tradycjach malarskich. Uczelnia realizowała przy tym flagowe projekty artystyczne, jak Łódź Young Fashion, Young Textile Art Triennal czy Eco Make, które od lat budują markę ASP w Łodzi. (PAP)

Nauka w Polsce, Bartłomiej Pawlak

bap/ miś/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Loreal-Unesco/ Fot. Marcin Oliva Soto

    Sześć wybitnych polskich badaczek z nagrodą L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki

  • 06.04.2024. Na zdjęciu Marek Safjan. PAP/Marcin Obara

    Prof. Marek Safjan doktorem honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera