Szczepionka przeciwko odrze w plastrze na skórę bezpieczna i skuteczna

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Badania w Gambii wykazały, że szczepionka przeciwko odrze podawana w plastrze na skórę jest bezpieczna i skuteczna. Może ona zrewolucjonizować szczepienia na całym świecie.

Plastry wyposażone są w mikroigiełki, które po podaniu na skórę w ciągu kilku minut wstrzykują preparat do krwiobiegu. Z badań klinicznych, którymi objęto ponad 200 dzieci, wynika, że plastry są również skuteczne jak tradycyjne szczepionki stosowane w iniekcjach. Po podaniu jednej dawki preparatu ponad 90 proc. dzieci było odpornych przeciwko odrze i wszystkie przeciwko różyczce. Nie zauważono działań niepożądanych.

„Po raz pierwszy wykazano, że szczepionki w plastrach są bezpieczne i skuteczne u niemowląt i małych dzieci” - powiedział BBC News prof. Ed Clarke z London School of Hygiene & Tropical Medicine, Medical Research Council Unit The Gambia.

Szczepionki w plasterkach mogą być stosowane przeciwko różnym chorobom zakaźnym. Mają wiele praktycznych zalet. Są łatwiejsze w użyciu niż zastrzyki, zamiast lekarzy i pielęgniarek mogą je zatem stosować wolontariusze nawet po niewielkim przeszkoleniu. Nie muszą być transportowane i przechowywane w chłodziarkach. A na dodatek, co równie ważne, zmniejszają lęk przed igłami oraz związanym z nimi bólem.

Plastry mają być przede wszystkim wykorzystywane w krajach, w których są trudności z przechowywaniem preparatów w iniekcjach. Podejrzewa się jednak, że chętnie będą stosowane także w innych państwach, w Europie i USA, w których nie ma takich kłopotów. Są wygodniejsze w użyciu bez względu na warunki sanitarne, a dla wielu osób również bardziej atrakcyjne. Toteż wiązane są z nimi duże nadzieje na poprawę wyszczepialności na całym świecie.

„Mamy nadzieję, że to będzie kolejny ważny etap w poprawie szczepień, szczególnie w populacji, która jest im niechętna” - zaznaczył współautor badań dr Ikechukwu Adigweme.

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że spada wyszczepialność dzieci przeciwko odrze. W 2022 r. przed ukończeniem pierwszego roku życia przeciwko tej chorobie zostało zaszczepionych na świecie 83 proc. dzieci. Najmniej od 2008 r.(PAP)

Zbigniew Wojtasiński

zbw/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 19.06.2024  EPA/GRAHAM HUGHES

    Kanada/Pierwszy praktyczny test szybkiego modelu oceny ekstremów pogodowych

  • Na zdjęciu Suni Williams i Butch Wilmore. 05.06.2024. EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

    NASA/ Astronauci na ISS są pewni, że kapsuła Boeinga umożliwi im bezpieczny powrót na Ziemię

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera