WHO: w 2023 roku o 20 proc. więcej zachorowań na odrę licząc rok do roku

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W ubiegłym roku na świecie odnotowano o 20 procent więcej zachorowań na odrę niż w 2022 r. - podała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Raport na ten temat informuje, że w 2023 r. odnotowano łącznie 10,3 mln przypadków odry. Zmarło ponad 107 tys. osób, głównie dzieci poniżej 5 lat.

WHO podała, że w ubiegłym roku odnotowano ogniska odry w 57 krajach podczas gdy w 2022 r. było ich 36.

Z danych Organizacji wynika też, że od czasu epidemii covid-19 liczba dzieci, które otrzymały pierwszą dawkę szczepionki przeciwko odrze spadła do 81 proc. W rezultacie pojawiło się więcej ognisk choroby, choć szczepionka jest dostępna we wszystkich państwach. Zdaniem naukowców zaszczepionych powinno być nie mniej niż 95 proc. dzieci.

Odrę wywołuje wysoce zakaźny wirus. Potencjalne śmiertelne powikłania mogą prowadzić do zapalenia płuc, zapalenia mózgu, głuchoty, długotrwałej niepełnosprawności intelektualnej i powikłań w czasie ciąży.

Ludzie stracili zaufanie do wagi rutynowych szczepień dzieci przeciwko takim chorobom, jak odra i polio - zauważyła w czwartek agencja Reutera. W 2023 roku ponad 22 mln dzieci nie otrzymało pierwszej dawki szczepionki przeciwko odrze.(PAP)

os/ piu/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Hubble dostarczył nowej mapy Andromedy

  • EPA/MICHAEL GONZALEZ 1601.2025

    Starship uziemiony po czwartkowej eksplozji podczas lotu testowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera