Państwowy system poświadczania znajomości języka polskiego jako obcego działa już 20 lat

Adobe Stock
Adobe Stock

Państwowy system poświadczania znajomości języka polskiego jako obcego działa już 20 lat. W tym czasie ponad 50 ośrodków w Polsce i za granicą przeprowadziło egzamin z języka polskiego jako obcego dla ponad 70 tys. osób. Wydano ponad 60 tys. certyfikatów.

Z danych zbieranych w latach 2004-2014 wynika, że do egzaminu z języka polskiego jako obcego najczęściej przystępowali ludzie w przedziale wiekowym 20-29 lat (2502 osób) i po 40 r. życia (2003 osób). Blisko 60 proc. zdających stanowiły kobiety. Najwięcej zdających pochodziło z Ukrainy. 66 proc. egzaminów przeprowadzono w Polsce, a 34 proc. w ośrodkach zagranicznych.

Na podstawie danych za lata 2016-2022 można stwierdzić, że z każdym rokiem rośnie liczba osób przystępujących do egzaminu oraz odsetek, tych, którzy pomyślenie zdali egzamin i otrzymali certyfikat (www.certyfikatpolski.pl). Największa liczba zdających (ponad 80 proc.) uzyskuje certyfikat znajomości języka polskiego na poziomie B1. Najwyższy poziom znajomości języka, czyli C1 i C2 uzyskuje niespełna 6 proc. zdających.

Do egzaminu z języka polskiego jako obcego mogą przystąpić cudzoziemcy i obywatele polscy na stałe mieszkający za granicą, niezależnie od tego, czy, gdzie, jak długo i w jaki sposób się przygotowywali. Egzamin jest przeprowadzany w dwóch grupach: dla dorosłych (osoby, które w dniu egzaminu mają ukończone 18 lat) i dla dzieci i młodzieży w wieku 14–17 lat.

Z okazji rocznicy NAWA zorganizowała w piątek w SGH konferencję "20 lat państwowego systemu poświadczania znajomości języka polskiego jako obcego – doświadczenia i wyzwania". W konferencji biorą udział przedstawiciele grup uczestniczących w przedsięwzięciu: urzędów państwowych, ośrodków egzaminacyjnych, autorów zadań, audytorów i wizytatorów, egzaminatorów, a także samych zdających.

Nauka w Polsce

zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera