NCBR ogłosiło konkurs „Uczelnie coraz bardziej dostępne”

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczy 400 mln zł na zapewnienie osobom z niepełnosprawnościami możliwości skorzystania z oferty polskich uczelni. Środki na ten cel pochodzą z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego, a nabór wniosków potrwa od 8 kwietnia do 28 czerwca.

Celem konkursu „Uczelnie coraz bardziej dostępne” jest niwelowanie barier w dostępie do edukacji na poziomie wyższym. Chodzi o realizację zasad równych szans i niedyskryminacji poprzez m.in. zapewnienie odpowiedniej infrastruktury oraz taką organizację procesu kształcenia, która zapewni dostosowanie studiów do potrzeb wszystkich studentów, w tym tych z niepełnosprawnościami.

Jak poinformowało NCBR, chodzi o to, aby wspomóc polskie uczelnie w podejmowaniu aktywnych działań, dzięki którym otworzą się one na studentów ze szczególnymi potrzebami.

„Wspieranie równego dostępu do dobrej jakości, włączającego kształcenia i szkolenia (...) w szczególności w odniesieniu do grup w niekorzystnej sytuacji na każdym etapie życia jest fundamentalne w efektywnym procesie kształcenia. Dostępność musi być standardem, aby wszyscy studenci mogli na równi korzystać ze swoich praw" – podkreślił prof. dr hab. inż. Jerzy Małachowski, p.o. dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, cytowany w komunikacie dla mediów.

Maksymalna wartość dofinansowania w ramach projektu wynosi 8 milionów złotych. Limit nie uwzględnia wartości wkładu własnego. Wnioski można składać wyłącznie za pośrednictwem systemu SOWA EFS. Na przeprowadzenie oceny Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przewiduje maksymalnie 120 dni w zależności od liczby zgłoszonych wniosków w konkursie.

Więcej informacji na stronie organizatora.  (PAP)

Nauka w Polsce, Urszula Kaczorowska

uka/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera