Niektóre prehistoryczne zwierzęta były jak czołgi

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Opancerzone aetozaury były jak czołgi epoki triasowej. Dzięki najnowszym badaniom zidentyfikowano kolejny gatunek aetozaura – czytamy na łamach pisma „The Anatomical Record”.

Gatunek Garzapelta muelleri żył ok. 215 mln lat temu i przypominał krzyżówkę krokodyla z przerośniętym pancernikiem. Należał do grupy zwierząt zwanych aetozaurami.

Panowanie aetozaurów przypada na okres triasu, zanim jeszcze na Ziemi nastało królestwo dinozaurów. Opancerzone aetozaury były krewniakami krokodyli. Ich skamieniałości znajdowane są na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy i Australii.

Gatunek Garzapelta zidentyfikowano dzięki badaniom prowadzonym przez naukowców z University of Texas w Austin (USA). W tym wypadku paleontolodzy dysponowali aż 70 proc. powierzchni pancerza.

"Dysponujemy fragmentami od tylnej części szyi i ramion aż do czubka ogona. Zazwyczaj jest to dużo mniej" – opisuje William Reyes, który kierował badaniami.

Nazwa "Garza" nawiązuje do hrabstwa Garza w północno-zachodnim Teksasie, gdzie znaleziono okaz, a "Pelta" to po grecku "tarcza", co odnosi się do solidnego pancerza zwierzęcia. Z kolei nazwa gatunkowa "muelleri" nawiązuje do nazwiska paleontologa, Billa Muellera, który odkrył skamieniałość.

Kościane płytki pokrywające aetozaury noszą nazwę osteodermów. Były osadzone bezpośrednio w skórze, tworząc pancerz i dopasowując się do siebie jak mozaika. Oprócz ciała pokrytego płytkami kostnymi, boki Garzapelty były otoczone zakrzywionymi kolcami, które zapewniały kolejną warstwę ochronną przed atakami drapieżników. Chociaż dzisiejsze krokodyle są mięsożercami, naukowcy sądzą, że aetozaury były przede wszystkim wszystkożerne.

Więcej tutaj.  (PAP)

krx/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Apel o zrozumiałe streszczenia recenzowanych artykułów medycznych

  • Adobe Stock

    ECDC: komary przenoszące choroby tropikalne rozprzestrzeniają się w całej Europie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera