Nauka dla Społeczeństwa

27.04.2024
PL EN
26.03.2024 aktualizacja 26.03.2024

Zaawansowana żegluga sprzed siedmiu tys. lat

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Ponad siedem tys. lat temu na Morzu Śródziemnym rozwinięta była zaawansowana żegluga – informują naukowcy na łamach pisma „PLOS ONE”.

W epoce neolitu, ponad siedem tysięcy lat temu, po Morzu Śródziemnym pływały łodzie o zaawansowanej konstrukcji. Kwitł wówczas handel morski, który łączył różne ludy i cywilizacje, zamieszkujące wybrzeże.

W najnowszej publikacji naukowcy, pod kierunkiem Juana F. Gibaja z Consejo Superior de Investigaciones Cientificas w Hiszpanii, opisują pozostałości łodzi znalezionych w miejscowości La Marmotta w pobliżu Rzymu.

W trakcie wykopalisk odkryto pięć łodzi zbudowanych z wydrążonych pni drzew, pochodzących z lat 5700-5100 p.n.e. Analiza ich budowy dowodzi, że użyto czterech różnych rodzajów drewna oraz zastosowano zaawansowane techniki konstrukcyjne w rodzaju poprzecznych wzmocnień.

Naukowcy znaleźli również trzy drewniane obiekty w kształcie litery „T”, każdy z szeregiem otworów, które prawdopodobnie służyły do mocowania lin przywiązanych do żagli.

Zdaniem autorów konstruowanie tych łodzi wymagało szczegółowego poznania właściwości użytego drewna i sporych umiejętności ciesielskich. Podobieństwa między tymi łodziami a nowszymi potwierdzają tezę, że we wczesnym neolicie dokonano wielu znaczących innowacji w żeglarstwie.

Autorzy sugerują, że w pobliżu La Marmotta może znajdować się więcej podobnych obiektów.

Więcej tutaj.  (PAP)

krx/ bar/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024