Olsztyn/ Od piątku w obserwatorium astronomicznym rusza "Doświadczalnia Kopernika"

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Od piątku w obserwatorium astronomicznym będzie można zwiedzać interaktywną wystawę "Doświadczalnia Kopernika". Jest ona kierowana do tych, którzy chcieliby wiedzieć, w jaki sposób Kopernik dokonał swoich genialnych ustaleń w dziedzinie astronomii.

"+Doświadczalnia Kopernika+ pozwoli odwiedzającym to miejsce zrozumieć, na czym polegała zmiana w postrzeganiu wszechświata przed Kopernikiem, i po nim. To nie są łatwe tematy, ale prezentujemy je w atrakcyjny, interaktywny sposób. Sala jest bardzo kameralna, ponieważ cały czas będzie obecny astronom odwiedzający będą z nim mogli porozmawiać" - powiedział PAP pomysłodawca i kurator "Doświadczalni Kopernika", astronom dr Ernest Świerczyński.

W "Doświadczalni" znajdzie się m.in. urządzenie, które za pomocą laserów pozwala śledzić wędrówkę Słońca w dowolnym miejscu na Ziemi, czy układ kół zębatych pokazujących Układ Słoneczny. Będą także projekcie 3D i wahadła z laserem. Świerczyński powiedział PAP, że niektóre z urządzeń zostały wykorzystane na tego typu wystawie po raz pierwszy w kraju.

"Mamy nadzieję, że nasza +Doświadczalnia+ udowodni odwiedzającym, że choć matematyka jest trudną dziedziną, to po rozłożeniu jej na prostsze elementy da się ją zrozumieć. Bo Kopernik przy pomocy matematyki dochodził do swoich ustaleń" - powiedział Świerczyński.

"Doświadczalnia Kopernika" jest przeznaczona dla dzieci powyżej 10 lat. Ze względów lokalowych jednorazowo może ją odwiedzać 10 osób.

Zorganizowanie w olsztyńskim obserwatorium "Doświadczalni Kopernika" nie jest przypadkowe - genialny astronom większą część swojego życia spędził na Warmii, tu opracował "De revolutionibus", w samym Olsztynie (wówczas Allenstein) Kopernik mieszkał przez 5 lat. (PAP)

Joanna Kiewisz-Wojciechowska

jwo/ pat/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Politechnika Warszawska

    W Józefosławiu pod Warszawą powstało pole do testowania łazików marsjańskich

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert technologii kosmicznych: prawdopodobnie 13. człowiekiem na Księżycu będzie kobieta

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera