BPN: rośnie populacja żubrów w Puszczy Białowieskiej

PAP/Artur Reszko 19.01.2024
PAP/Artur Reszko 19.01.2024

892 osobników, w tym co najmniej 101 cieląt urodzonych w 2023 r. doliczono się w czasie zimowej inwentaryzacji żubrów żyjących na wolności w polskiej części Puszczy Białowieskiej i na terenach do niej przyległych - podał Białowieski Park Narodowy. Rok temu doliczono się ponad 60 żubrów mniej.

Informację o wynikach zimowej inwentaryzacji (przyjmuje się, że to stan na koniec 2023 roku) podał w poniedziałek w swoich mediach społecznościowych Białowieski Park Narodowy. Dane dotyczące liczby żubrów powstawały na podstawie ok. 170 obserwacji z dwudniowego liczenia. Na koniec 2022 roku doliczono się w polskiej części Puszczy Białowieskiej 829 żubrów, w tym blisko 140 cieląt.

Doroczne liczenie żubrów w Puszczy Białowieskiej, gdzie jest ich największa w Polsce populacja, jest przeprowadzane zawsze zimą. Pracownicy parku narodowego, leśnicy z nadleśnictw Białowieża, Bielsk, Browsk, Hajnówka, Nurzec i Rudka, a także wolontariusze liczą żubry wykorzystując fakt, że w porze zimowej zwierzęta zbierają się w większe grupy w miejscach dokarmiania i przez dłuższy czas nie oddalają się stamtąd. Pojedyncze sztuki można wtedy wytropić po śladach na śniegu, jeśli on jest. Od kilku lat do liczenia żubrów wykorzystywany jest też dron.

W informacji o wynikach tej inwentaryzacji park zwraca uwagę, że żubry wędrują coraz dalej od Puszczy Białowieskiej; w lasach nadleśnictwa Rudka doliczono się dziesięciu, a nadleśnictwa Nurzec - kilkunastu żubrów.

"Sporo zwierząt obserwowano na przylegających do puszczy polach, gdzie żerują na oziminach czy kukurydziskach. Te żubry są płochliwe, często się przemieszczają i mieszają, co utrudnia ich policzenie oraz weryfikację, które żubry były zarejestrowane kilkakrotnie" - podał park zaznaczając, że inwentaryzacja przynosi dane szacunkowe, bo - z racji wielkości populacji i rozległości terenu - nie da się zwierząt policzyć co do sztuki.

Dr Katarzyna Daleszczyk z ośrodka hodowli żubrów BPN zwróciła uwagę, że duża część policzonej populacji bytuje poza Puszczą Białowieską i już nie ma z nią związku. Szacunki mówią, że jest to już blisko ok. połowy policzonych żubrów. "Te żubry z puszczy już wyszły, przeniosły się na pobliskie tereny i już nie wracają" - powiedziała PAP ekspertka. Jako przykład takiej sytuacji podała nadleśnictwo Bielsk.

"Ale mamy też nadleśnictwo Rudka i nadleśnictwo Nurzec, czyli żubry które są w bardzo dużej odległości od Puszczy Białowieskiej i właściwie nie ma żadnych podstaw, żeby je z tą puszczą jakoś wiązać na siłę" - dodała dr Daleszczyk. "Zdajemy sobie sprawę, że czasami nie obywa się bez konfliktów, ale sam fakt rozchodzenia się żubrów na nowe tereny jest jak najbardziej efektem zaplanowanej działalności" - wskazała.

Daleszczyk dodała, że widać też np. wędrówki żubrów z Puszczy Białowieskiej do Puszczy Knyszyńskiej. "To jest jak najbardziej na plus dla populacji, bo te geny się jednak mieszają" - podkreśliła ekspertka. (PAP)

Robert Fiłończuk

rof/ swi/ mick/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Mrzeżyno, 02.12..2022. Ślad łapy wilka, 2 bm. (mb/doro) PAP/Marcin Bielecki

    Naukowcy: europejskie populacje wilków nadal są zbyt małe

  • 06.10.2024. Blaszkowiec drobnozarodnikowy zaprezentowany podczas XXVIII Wystawa Grzybów Puszczy Białowieskiej, 6 bm. w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej Białowieskiego Parku Narodowego w Białowieży. PAP/Artur Reszko

    Biolog z Uniwersytetu Łódzkiego zbada relacje grzybów z pająkami

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera