Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) rozpoczęła nabór do 6. edycji programu Ulam. Mogą się do niego zgłaszać naukowcy z zagranicznych uczelni i ośrodków badawczych, którzy chcą prowadzić badania w Polsce. Wnioski można zgłaszać do 15 maja br.
Celem programu jest zwiększanie stopnia umiędzynarodowienia polskich uczelni i instytucji naukowych. Pozwala on na przyjazdy do Polski zarówno uznanych, jak i obiecujących naukowców. Umożliwia im odbycie stażu, a także nawiązanie i pogłębienie współpracy naukowej w polskich ośrodkach badawczych i akademickich - przypomniała NAWA w przesłanym PAP komunikacie.
Do programu mogą się zgłaszać naukowcy z tytułem co najmniej doktora. Ich pobyt w Polsce może trwać od 6 do 24 miesięcy. W ramach programu badacz otrzyma comiesięczne stypendium w wysokości 7500 zł, ryczałt na koszty utrzymania i zakwaterowania w Polsce w wysokości 4000 zł miesięcznie, ryczałt na koszty podróży w zależności od kraju przyjazdu oraz wsparcie na pobyt dzieci lub dla osób z niepełnosprawnością.
NAWA podała, że do tej pory z udziału w programie skorzystało 303 naukowców i naukowczyń z całego świata, m.in. z Niemiec, Włoch, Brazylii, Argentyny, Egiptu, Stanów Zjednoczonych, Australii, Chile, Meksyku czy Wietnamu. Najliczniej reprezentowane dziedziny według klasyfikacji OECD to nauki przyrodnicze oraz inżynieryjno-techniczne.
Dotychczasowi stypendyści programu najczęściej prowadzą badania na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Wrocławskim, Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Politechnice Wrocławskiej. Poza tym, na uczelniach w Toruniu, Opolu, czy Szczecinie. Na realizację projektów wybierane są również Instytuty PAN oraz Sieci Badawczej Łukasiewicz.
Więcej informacji na temat naboru można znaleźć na stronie NAWA.
Patron programu Stanisław Marcin Ulam (1909-1984) był wybitnym polskim matematykiem. W 1933 r. obronił doktorat na Politechnice Lwowskiej. Był członkiem słynnej lwowskiej szkoły matematycznej i współautorem Księgi Szkockiej, w której matematycy lwowscy zapisywali (w latach 1935–1941) zagadnienia matematyczne wymagające rozwiązania.
Tuż przed wybuchem II wojny światowej udał się do Stanów Zjednoczonych, aby dołączyć do Institute for Advanced Study w Princeton. Pracował na wielu amerykańskich uniwersytetach jako profesor, w tym na należącym do Bluszczowej Ligi Uniwersytecie Colorado Boulder oraz na Uniwersytecie Wisconsin i Uniwersytecie Stanowym Florydy.(PAP)
Nauka w Polsce
agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.