Włochy/ Pozostałości dwóch greckich świątyń w stylu doryckim odkryto w Paestum

13.01.2024 EPA/ITALIAN CULTURE MINISTRY
13.01.2024 EPA/ITALIAN CULTURE MINISTRY

Pozostałości dwóch greckich świątyń w stylu doryckim odkryto w parku archeologicznym w Paestum na południu Włoch. To miasto zostało założone przez Greków w VII wieku p.n.e. jako Posejdonia.

O znalezisku poinformowało w sobotę włoskie Ministerstwo Kultury, wyjaśniając, że resztki świątyń odkryto w pobliżu muru, kilkaset metrów od morza.

Jak zaznaczono, ruiny te pozwolą poznać jeszcze lepiej początki i rozwój urbanistyczny Paestum, jednego z miast Wielkiej Grecji.

Według wstępnych ekspertyz, pierwsza świątynia, której pozostałości badane są już od 2022 roku, pochodzi z początków V wieku przed naszą erą. Archeolodzy oceniają, że stanowi ona ze względu na swoją charakterystykę architektoniczną i rozmiary absolutny unikat, jeśli chodzi o budowę świątyń w porządku doryckim.

Ministerstwo Kultury Włoch ogłosiło także, że badania przeprowadzone w ostatnich tygodniach i odkrycie fragmentów kapiteli oraz innych materiałów wskazują na to, iż świątynia może mieć jeszcze dłuższą historię. To zaś oznacza obecność drugiej świątyni, która miała mniejsze rozmiary i zarazem charakterystykę podobną do tej, jaką wyróżniały pierwsze wielkie tamtejsze obiekty kultu. Datuje się ją na VI wiek przed naszą erą.

Z nieustalonych jeszcze powodów, być może wskutek zawalenia się jej konstrukcji, na początku następnego wieku struktura ta została zastąpiona na tym samym terenie przez inną świątynię. To zaś oznacza "znalezisko w znalezisku"- zaznaczają włoskie media.

W ocenie ekspertów najnowsze odkrycia pozwalają ustalić, że w okresie intensywnego rozwoju Posejdonii zbudowany został obiekt kultu w strategicznym miejscu, widoczny od strony morza.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ mal/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Vespa velutina. Fot. Adobe Stock

    Kolejny gatunek azjatyckiego szerszenia pojawił się w Europie

  • Obraz gwiazdy WHO G64 w Wielkim Obłoku Magellana. Po lewej rzeczywisty obraz uzyskany dzięki interferometrii, a po prawej opracowana na jego podstawie wizja artystyczna. Do obserwacji wykorzystano interferometr VLTI należący do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Źródło: ESO/K. Ohnaka et al., L. Calçada.

    Uzyskano pierwszy szczegółowy obraz gwiazdy spoza Drogi Mlecznej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera