dr Tomasz Włodarski z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Fot. archiwum własne.

Ekspert: AlphaFold nie zabierze pracy biologom

AlphaFold, czyli model sztucznej inteligencji, za który jego twórcy dostali Nagrodę Nobla z chemii - znacząco różni się od ChatGPT, bo nie uczy się na strukturach już wygenerowanych przez siebie. AlphaFold nie rozumie procesów fizyki – zauważa dr Tomasz Włodarski z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN.

  • Fot. Adobe Stock
    Życie

    Białka pod kriomikroskopem ujawniają nowe informacje o fotosyntezie

    Naukowcy uchwycili w wysokiej rozdzielczości strukturę jednego z kluczowych białek fotosyntezy u roślin, rejestrując moment cyklu katalitycznego. Odkryli, że woda jest wypierana z miejsca aktywnego tego białka poprzez kanały na jego powierzchni w sposób przypominający działanie tłoczka w strzykawce.

  • Fot. Adobe Stock
    Życie

    Elastyczne sploty i węzły w cząsteczkach pod coraz lepszą kontrolą

    Metodę konstruowania molekularnych splotów i węzłów tak, aby były one elastyczne, opracowali badacze z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Wrocławskiego. Elastyczność umożliwia powstawanie splątanych obszarów w cząsteczkach białek czy kwasów nukleinowych.

  • Fot. Adobe Stock
    Życie

    Kiedy zainfekowane bakterie dokonują seppuku: zbadano niezwykłe białka

    Istnieją białka, które same z siebie produkują DNA i służą do samobójczej śmierci bakterii. Budowę i sposób działania takich struktur opisali naukowcy z zespołu prof. Marcina Nowotnego. "To rajskie ptaki wśród białek" - komentuje badacz. Być może białka te uda się wykorzystać w kontrolowanej produkcji DNA. A może kiedyś - również w terapii zakażeń bakteryjnych.

  • Adobe Stock
    Życie

    W "Science" opisano białka pomagające mitochondriom w komunikacji

    Mitofuzyna 2 to białko, które potrzebne jest do pracy mitochondriów w komórkach. Międzynarodowy zespół - z udziałem Polaka - opisał teraz w "Science" nowo zidentyfikowane warianty tego białka, które pośredniczą między mitochondrium a innymi elementami komórki. Badania te m.in. rzucają światło na niektóre zaburzenia pracy wątroby.

  • Zaprojektowana mutacja białkowa pozwoliła na częściowe zablokowanie wnęki enzymu MECR wiążącej kwasy tłuszczowe, umożliwiając analizę funkcji długołańcuchowych kwasów tłuszczowych produkowanych w mitochondriach. Źródło: Wydział Fizyki UW
    Życie

    Długołańcuchowe kwasy tłuszczowe niezbędne w oddychaniu komórkowym

    Do lepszego zrozumienia chorób związanych z zaburzoną funkcją mitochondriów, "fabryk energii" w komórkach, prowadzą badania międzynarodowego zespołu z udziałem Polaków. Długołańcuchowe kwasy tłuszczowe są niezbędne dla prawidłowego przebiegu procesu oddychania komórkowego - ustalili naukowcy m.in. z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

  • Fot. Adobe Stock
    Zdrowie

    Naukowcy zrobili krok w kierunku "szczepionki" na alergię na białko jaj

    Limfocyty to białe krwinki, które regulują pracę układu odpornościowego. Jeśli się je „doświadczy” np. kontaktem z alergizującym białkiem i przeszczepi do innego organizmu, wówczas taki transfer wzmocni reakcję immunologiczną, a organizm zacznie się lepiej bronić przed tym białkiem. Takie doświadczenie przeprowadzili naukowcy z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie.

  • Fot. Adobe Stock
    Zdrowie

    Zespół z UJ opisał ważny mechanizm komórkowy

    Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego, na łamach "Nature Communications", opisali kluczowe odkrycie na temat niezwykle istotnej modyfikacji powstających w komórkach białek. Chodzi o tzw. hypuzynację, która ma znaczenie m.in. w powstawaniu nowotworów, chorób neurodegeneracyjnych czy cukrzycy.

  • Fot. Adobe Stock
    Życie

    Rozszyfrowano strukturę białkowego kompleksu Elongator

    Skomplikowany układ białek zwany Elongatorem, który jest kluczowy do tego, aby produkcja białek w organizmach wielokomórkowych zachodziła w poprawny sposób, opisali członkowie międzynarodowego zespołu badawczego, m.in z Krakowa.

  • Fot. Adobe Stock
    Zdrowie

    Innowacyjne polskie narzędzie do klasyfikowania białek

    Szybką i bezbłędną klasyfikację białek, wykrywanie w nich miejsc wiążących potencjalne leki, identyfikowanie białek występujących na powierzchni wirusów, a także badania np. RNA, umożliwia nowe narzędzie bioinformatyczne opracowane przez naukowców z Wydziału Biologii UW.

Najpopularniejsze

  • Fot. materiały prasowe

    Zachodniopomorskie/ Kołobrzeska Wenus z okresu neolitu udostępniona zwiedzającym

  • Resort nauki proponuje zmiany w statusie doktoranta

  • Uznański-Wiśniewski: przez okno ISS nie widać granic, tylko piękną planetę

  • Nowy gatunek węża sprzed 50 mln lat potwierdza jego migracje między Ameryką Płn. i Europą

  • Megalityczne grobowce sprzed 5,5 tys. lat zidentyfikowano w Wielkopolsce

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: sześć cech charakteru decyduje o tym, że jesteśmy cool

  • Badacz: pocałunek to pozostałość po ostatnim etapie sesji iskania

  • Turcja/ Odkryto dowody najwcześniejszej znanej aktywności człowieka w północnej Mezopotamii

  • Kwasy omega-6 nie są przyczyną zapaleń

  • USA/ Trump ogłosił, że tymczasowo na czele NASA stanie minister transportu

10.07.2025. Wydobyty z Jeziora Lednickiego zdobiony twarzą element konstrukcyjny zaprezentowany podczas konferencji prasowej w siedzibie Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy w Dziekanowicach, 10 bm. Rok ścięcia drewna do wykonania belki konstrukcyjnej oszacowano na 967 (w przedziale czasu między 960 a 975 r.). (ad) PAP/Jakub Kaczmarczyk

Wielkopolskie/ Zaprezentowano unikatowe wyobrażenie twarzy odkryte na elemencie wałów grodu lednickiego

Archeologowie zaprezentowali w czwartek element konstrukcyjny wałów obronnych wyłowiony z Jeziora Lednica (pow. gnieźnieński, woj. wielkopolskie) zawierający rzeźbione wyobrażenie twarzy. Naukowcy podkreślają, że artefakt, ze względu na swój charakter, jest bardzo unikatowy.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera