dr Eugene F. Baulin z Laboratorium Bioinformatyki i Inżynierii Białka w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie - autor badania. Fot. materiały prasowe

Naukowcy z warszawskiego instytutu opracowali nowy algorytm do badania RNA

ARTEMIS to nazwa nowej metody obliczeniowej, która może znacząco poszerzyć wiedzę na temat RNA, czyli kluczowej cząsteczki zaangażowanej w różne funkcje komórkowe. Algorytm opracowali naukowcy z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie.

  • Inwazyjna nawłoć w okolicach Maczugi Herkulesa, Ojcowski Park Narodowy. Zdjęcie z 25.07.2024. Autor zdjęcia: Johannes Knops
    Życie

    Naukowcy używają algorytmów uczenia maszynowego do wykrywania nawłoci

    Naukowcy wykorzystali algorytmy uczenia maszynowego do analizy zdjęć satelitarnych, aby sprawnie i skutecznie wykrywać pola nawłoci. Może to pomóc w zwalczaniu inwazji tej rośliny - poinformowała serwis Nauka w Polsce kierująca zespołem badawczym dr Magdalena Lenda z IOP PAN w Krakowie.

  • Fot. Adobe Stock
    Człowiek

    Ekspertka: AI jest niesprawiedliwa i powiela nierówności tak samo, jak my

    Często słyszymy, że sztuczna inteligencja jest obiektywna i sprawiedliwa. Ale ponieważ algorytmy karmione są danymi skrzywionymi przez nieobiektywną rzeczywistość - i ona będzie te uprzedzenia powielać. Dopóki społeczeństwo będzie niesprawiedliwe, nieinkluzywne i przesiąknięte stereotypami - dopóty AI, która ma odzwierciedlać rzeczywistość, będzie pogłębiała nierówności - zauważa badaczka z ALK dr Anna Górska.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Algorytmy YouTube rekomendują mniej ekstremistycznych treści

    Algorytmy YouTube rekomendują oglądającym mniej ekstremistycznych treści – dowodzi szwajcarsko-amerykański zespół naukowców. Wyniki badania zostały opublikowane w PNAS.

  • Bagno Ławki w Dolinie Biebrzy. Fot. Marcin Kluczek
    Życie

    Algorytm pomoże w satelitarnym monitorowaniu torfowisk

    Nowy model uczenia maszynowego do szacowania zjawiska fluorescencji chlorofilu na obszarze mokradeł, w oparciu o dane satelitarne, opracowali naukowcy z Centrum Teledetekcji Instytutu Geodezji i Kartografii. Pozwala on na wczesne wykrywanie zagrożeń.

  • Fot. Adobe Stock

    Jak efektywnie podzielić drogę do celu. Algorytm AI Polaków wśród najlepszych na świecie

    Nie wiesz, jak zmierzyć się z jakimś dużym problemem? Zorientuj się, jakie łatwiejsze podzadania są na drodze do celu. Polscy matematycy opracowali algorytm, który konstruuje i wyszukuje podzadania tak, by jak najoszczędniej rozwiązywać złożone problemy. Może się przydać choćby robotom.

  • Fot. Adobe Stock
    Człowiek

    Algorytmy prowadzą do wykluczenia? Niewykluczone

    Algorytmy coraz częściej wspomagają podejmowanie decyzji przez człowieka. Jednak kody te często zawierają błędy i uproszczenia, które prowadzić mogą do dyskryminacji niektórych grup. O zjawisku wykluczenia algorytmicznego mówił socjolog i kulturoznawca dr Kuba Piwowar z Uniwersytetu SWPS.

  • Fot. Fotolia
    Technologia

    Algorytmy naukowców PW pomogą w walce z dezinformacją

    Nad algorytmami, które pomogą blokować rozprzestrzenianie się fake newsów pracują naukowcy z Politechniki Warszawskiej w projekcie DISSIMILAR. Planują wykorzystać do tego mechanizmy znakowania wodnego, uczenia maszynowego i informatyki śledczej.

  • 20.05.2021 Fot. PAP/Andrzej Grygiel
    Człowiek

    Rower, hulajnoga czy samochód? Podpowie algorytm

    Przyzwyczajenia komunikacyjne mieszkańców miast i czynniki, które wpływają na ich zmianę będą podstawą do stworzenia narzędzia, które wesprze osoby i jednostki odpowiedzialne za transport miejski i inwestycje w tym obszarze.

  • fot. Darek Delmanowicz, PAP
    Zdrowie

    Algorytm pomoże w diagnozie i przewidzi losy pacjenta

    Komputery coraz częściej pomagają w analizie medycznych danych, wspierają diagnozy, a nawet przewidują efekty terapii. Lekarza na razie nie zastąpią, ale mogą mu znacząco pomóc. O roli komputerów w praktyce lekarskiej mówi PAP dr Mariusz Dzieciątko.

Najpopularniejsze

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    O czym pisali do siebie Maria Skłodowska-Curie i Albert Einstein? Wychodzi książka ze zbiorem ich listów

  • Naukowcy z PAN zabiegają o przygotowanie polsko-ukraińskiego podręcznika do historii

  • Naukowcy opracowali nową koncepcję projektowania półprzewodników organicznych

  • Najstarsze, największe, najważniejsze - znamy zwycięzców „Archeologicznych Sensacji 2024"

  • Wrocław/ Jony srebra wprowadzone do biomateriałów w stomatologii zmniejszają ryzyko infekcji

  • EPA/MICHAEL GONZALEZ  16.01.2025

    USA/ Rakieta Starship rozpadła się podczas siódmego lotu testowego

  • Pamięć jak sito: fałszywe wspomnienia nie tak łatwo wszczepić

  • Białko MCJ kluczowe dla spalania tłuszczu

  • Dokarmianie wiewiórek zmieniło budowę ich czaszek

  • Indie/ Pierwszy test dokowania dwóch satelitów zakończony sukcesem

Fot. Adobe Stock

Psycholożka: Blue Monday nie istnieje; to chwyt marketingowy

Blue Monday, rzekomo najbardziej depresyjny dzień w roku, który przypada w trzeci poniedziałek stycznia, nie istnieje – przypomina psycholożka dr Magdalena Nowicka z Uniwersytetu SWPS. Był to chwyt marketingowy i został wyznaczony bez użycia rzetelnej metodologii naukowej.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera