Naukowcy z Polski, Litwy, Estonii, Francji, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Włoch wezmą udział w rozpoczynającej się we wtorek w Kaliszu IV Światowej Konferencji Zdrowia Rodziny. Obrady będą poświęcone wyzwaniom zdrowia publicznego.
Matki statystycznie wykonują w domach więcej fizycznych, częściej też zajmują się przewidywaniem i planowaniem, co obciąża je psychicznie, prowadząc m.in. do wypalenia. Tę powszechną życiową obserwację potwierdziły badania naukowców z USA.
Młodzi ludzie, jako źródło poczucia bezpieczeństwa i największą wartość podają rodzinę. Na to wskazało ponad 80,4 proc. respondentów podczas badań przeprowadzonych przez Instytut Badawczy IPC na zlecenie Politechniki Wrocławskiej, na podstawie których powstał raport "Skok w dorosłość".
Dla matek doświadczających problemów ze zdrowiem psychicznym rodzicielstwo może stać się silnie stresujące i prowadzić do zaburzeń tożsamości rodzicielskiej – wskazuje naukowiec z SWPS.
FOMO, czy strach przed tym, co nas omija, może być jednym z kluczowych czynników motywujących do posiadania dzieci.
Już samo to, że poszukujemy spektakularnych przykładów ojcostwa w świecie zwierząt, to pośredni dowód na to, że intuicyjnie niemal czujemy, że znaczenie ojca jest daleko inne niż matki - zauważa zoolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, prof. Piotr Tryjanowski.
Jak wyznaczyć granice pracy zdalnej i jak zorganizować sobie przestrzeń w domu, by być wydajnym i uniknąć konfliktów? Na podstawie badań telepracowników i ich partnerów socjolodzy i etnografowie opracowali pakiet rekomendacji dotyczących telepracy.
Kim byli nasi przodkowie? Wiele osób interesuje się genealogią swoich rodzin. Informacji można poszukiwać w archiwach państwowych, a także w księgach parafialnych, urzędach stanu cywilnego i archiwach zakładów pracy – radzi historyk dr Marcin Szymański z Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego.
Współpraca i wzajemna życzliwość sprzyjają kształtowaniu pozytywnej atmosfery świąt w rodzinnym gronie. Może to ułatwić doświadczanie przyjemności, a nawet radości ze wspólnie spędzonego czasu i pomóc odbudować zaniedbane więzi rodzinne – uważa psycholog dr Katarzyna Walęcka-Matyja z Instytutu Psychologii UŁ.
Rywalizacja między samcami staje się mniej zacięta, traktowanie samic łagodniejsze, a w populacji rodzi się więcej potomstwa, jeśli roztocza przez kilka pokoleń są wystawione na towarzystwo swoich krewniaków. Tę ewolucyjną zależność pokazali w eksperymencie badacze z Poznania.