Dzięki dekadzie badań w IIMCB udało się lepiej zrozumieć mechanizmy prowadzące do metylacji DNA. Niepożądany proces metylacji w niektórych sytuacjach prowadzi do zespołu mielodysplastycznego (MDS), czy niektórych białaczek (CMML lub AML). Badania nad metylotransferazami DNA ukazały się w prestiżowym Nucleic Acids Research.
Bezpłatną platformę internetową o degronach - komórkowych znacznikach, dzięki którym rozpoznawane są białka przeznaczone do degradacji - udostępnił zespół badaczy z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie (MIBMiK). “To cenne narzędzie dla naukowców zajmujących się biochemią, biologią molekularną oraz medycyną” - komentują przedstawiciele instytucji.
Pan tu nie stał - tak można by zatytułować opublikowany w Science Advanced obraz mikroskopowy uzyskany w krakowskich laboratoriach, który zaskoczył wytrawnych biochemików. To może być przełom w zrozumieniu, jak funkcjonują "małe elektrownie" w komórkach roślinnych.
Azotany obecne w diecie, na przykład w soku z buraka, znacznie zwiększają siłę mięśni podczas ćwiczeń – potwierdza badanie, które publikuje pismo “Acta Physiologica”.
Badając rozmaite reakcje biochemiczne naukowcy poza komórką żywego organizmu starają się odtworzyć "zatłoczenie", które zwykle taką komórkę charakteryzuje w naturze. Używają do tego określonych molekuł. Okazuje się jednak, że związki te wcale tak obojętne chemicznie nie są. W IChF PAN zbadano wpływ obecności różnych związków zwiększających komórkowy sztuczny tłok na przebieg reakcji biochemicznej.
Międzynarodowy zespół badaczy, w tym polscy specjaliści, odkrył, że gdy podmieni się jeden z głównych elementów DNA na substancję nieco zmienioną, naprawia ona uszkodzenia powodowane promieniowaniem UV. Może to wyjaśniać, jak powstawało życie na Ziemi, a w przyszłości także wspomóc syntetyczną biologię i nanotechnologię.
Silniczki molekularne w komórkach zwierząt i roślin działają z zadziwiającą sprawnością. Badacze z Krakowa przyjrzeli się temu i odkryli... białkową "poczekalnię". Dzięki niej na pewnym odcinku łańcucha oddechowego energia nie marnuje się, nawet jeśli w pracy pojawi się przestój.
Komunikacja w przyrodzie nie byłaby możliwa, gdyby nie zachodzące w organizmie reakcje chemiczne. O tym, jak chemia pomaga organizmom w porozumiewaniu się między sobą opowiadał prof. Roman Gancarz z Wydziału Chemii Politechniki Wrocławskiej.
Badania nad genami organizmów, które rozwinęły się w skażonej pestycydami glebie, mogą pomóc w opracowaniu specjalnych białek. Te białka mogłyby oczyścić środowisko z zanieczyszczeń. Prace w tym kierunku prowadzi polski zespół badaczy.