Adobe Stock

O tajnikach umysłu, nowych technologiach i medycynie podczas Tygodnia Mózgu

Czy da się połączyć umysł z komputerem? Czy placebo leczy? Co mają ze sobą wspólnego mózg i jądra? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznają uczestnicy wykładów i warsztatów organizowanych przez polskie instytucje naukowe z okazji Światowego Tygodnia Mózgu od 8 do 16 marca.

  • Źródło: Fotolia
    Popularyzacja

    15-19 marca Tydzień Mózgu, tym razem online

    Osoby, które chciałyby poznać tajemnice mózgu i umysłu, powinny zarezerwować sobie wieczory między 15 a 19 marca. W tych dniach z okazji Tygodnia Mózgu kilka ośrodków w Polsce szykuje wiele ciekawych spotkań online z popularyzatorami nauki i naukowcami specjalizującymi się w badaniach mózgu.

  • Fot. Fotolia
    Wydarzenia

    Tydzień Mózgu 2019 rusza w poniedziałek 11 marca w wielu miastach Polski

    Jak dokarmiać mózg? co otyłość ma wspólnego z mózgiem? Na te i inne pytania odpowiedzą w czasie licznych wykładów eksperci Tygodnia Mózgu 2019. Wydarzenia popularyzujące wiedzę o mózgu odbędą się od 11 do 16 marca, m.in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu czy Gdańsku.

  • źródło: IBD PAN
    Popularyzacja

    Młody mózg - tematem przewodnim tegorocznego "Tygodnia mózgu" w Instytucie Nenckiego

    Czym różni się mózg jednojęzyczny od dwujęzycznego? Czy niemowlęta potrafią liczyć? - na te i wiele innych pytań będą odpowiadali naukowcy w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie w czasie "Międzynarodowego Tygodnia Mózgu" (12-17 marca).

  • Katowice/ O pamięci i motywacji podczas Tygodnia Mózgu

    Dlaczego trudno nam wytrwać w postanowieniach i jakie zwierzęta pomagają nam w poznaniu tajemnic ludzkiej pamięci - m.in. tego można się dowiedzieć podczas Tygodnia Mózgu w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej (CINiBA) w Katowicach.

  • Tydzień mózgu w całej Polsce

    Kiedy seks jest uzależnieniem? Czy w każdym kryje się psychopata? Jak sprawdzić, ktoś nas kocha, a kto tylko udaje? Dlaczego mózg może przeszkadzać w odchudzaniu? A gdyby tak wyhodować mózg w laboratorium i wykonywać na nim eksperymenty... W Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Gdańsku, Toruniu, Lublinie i wielu innych miejscach Polski rusza cykl popularnonaukowych wydarzeń pod hasłem "Tydzień mózgu".

  • Na zdjęciu profesor Jerzy Vetulani. Fot. PAP/ Tytus Żmijewski 28.11.2013

    Prof. Vetulani wśród prelegentów krakowskiego Tygodnia Mózgu

    O depresji, stresie, eutanazji, poligamii, o "śpiącym" mózgu i innych ciekawych tematach będą opowiadać naukowcy podczas Tygodnia Mózgu w Krakowie od 14 do 20 marca. W trakcie popularnej imprezy wykład wygłosi prof. Jerzy Vetulani - jeden z najbardziej cenionych polskich neurobiologów i niezmordowany popularyzator nauki.

  • Fot. Fotolia
    Zdrowie

    Poznaj mózg, by lepiej pracować i skutecznie odpoczywać

    Efektywne zapamiętywanie, uczenie się, twórcze myślenie, ale także wypalenie zawodowe i nieumiejętność skutecznego odpoczynku psychicznego - to wszystko zaczyna się w naszym mózgu. Specjaliści zachęcają do lepszego poznania go, by umieć lepiej pracować i skutecznie odpoczywać.

  • Fot. Fotolia

    Poznań/ Rozpoczyna się 7. Tydzień Mózgu

    Dlaczego się starzejemy i czym nakarmić głodne neurony – to jedne z tematów 7. Tygodnia Mózgu, który rozpoczyna się w poniedziałek w Poznaniu. Naukowcy opowiedzą też o chorobach mózgu i najnowszych metodach ich leczenia.

  • Fot. Fotolia

    O leczniczym zastosowaniu marihuany/ Krakowski Tydzień Mózgu

    Społeczny lęk przed marihuaną sprawia, że nie wykorzystujemy potencjału leczniczego zawartego w konopiach – podkreślił znany neurofarmakolog prof. Jerzy Vetulani w wykładzie wygłoszonym w ramach krakowskiego Tygodnia Mózgu.

Najpopularniejsze

  • 07.05.2025. Policyjny radiowóz przed wejściem na teren Kampusu Głównego UW w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka

    Brutalne zabójstwo na UW - nie żyje kobieta

  • Ekspert: ptaki rywalizują o przestrzeń do śpiewu jak o pożywienie

  • Naukowcy podczas misji IGNIS zbadają pulsometr astronauty z czujnikiem na bazie nanomateriałów MXene

  • Dni Narodowego Centrum Nauki - już 12 i 13 maja w Rzeszowie

  • W ramach misji IGNIS naukowcy przetestują urządzenie do sterowania komputerem za pomocą mózgu

  • 05.05.2025.  EPA/GONZALO FUENTES

    Francja/ Szefowa KE: UE chce przyciągnąć naukowców ze świata, w tym z USA

  • Minecraft może pomóc zrozumieć proces społecznego uczenia się

  • Ultradźwiękowe ładowanie akumulatorów

  • Naukowcy: rekin gryzie również w samoobronie

  • Malaria może sprzyjać chłoniakowi u dzieci

Fot. Adobe Stock

Badanie: wilki wolą dzikie kopytne od bydła i koni

Wilki, pomimo obecności kilku tysięcy wolno wypasanych krów i kilkuset koni w rejonie Ujścia Warty, odżywiają się tam przede wszystkim dzikimi gatunkami ssaków - wykazali naukowcy z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Według badaczy wpływ na to ma sposób wypasu inwentarza oraz niepozbawianie krów rogów.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera