Źródło: Fotolia

15-19 marca Tydzień Mózgu, tym razem online

Osoby, które chciałyby poznać tajemnice mózgu i umysłu, powinny zarezerwować sobie wieczory między 15 a 19 marca. W tych dniach z okazji Tygodnia Mózgu kilka ośrodków w Polsce szykuje wiele ciekawych spotkań online z popularyzatorami nauki i naukowcami specjalizującymi się w badaniach mózgu.

  • Fot. Fotolia
    Wydarzenia

    Tydzień Mózgu 2019 rusza w poniedziałek 11 marca w wielu miastach Polski

    Jak dokarmiać mózg? co otyłość ma wspólnego z mózgiem? Na te i inne pytania odpowiedzą w czasie licznych wykładów eksperci Tygodnia Mózgu 2019. Wydarzenia popularyzujące wiedzę o mózgu odbędą się od 11 do 16 marca, m.in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu czy Gdańsku.

  • źródło: IBD PAN
    Popularyzacja

    Młody mózg - tematem przewodnim tegorocznego "Tygodnia mózgu" w Instytucie Nenckiego

    Czym różni się mózg jednojęzyczny od dwujęzycznego? Czy niemowlęta potrafią liczyć? - na te i wiele innych pytań będą odpowiadali naukowcy w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie w czasie "Międzynarodowego Tygodnia Mózgu" (12-17 marca).

  • Katowice/ O pamięci i motywacji podczas Tygodnia Mózgu

    Dlaczego trudno nam wytrwać w postanowieniach i jakie zwierzęta pomagają nam w poznaniu tajemnic ludzkiej pamięci - m.in. tego można się dowiedzieć podczas Tygodnia Mózgu w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej (CINiBA) w Katowicach.

  • Tydzień mózgu w całej Polsce

    Kiedy seks jest uzależnieniem? Czy w każdym kryje się psychopata? Jak sprawdzić, ktoś nas kocha, a kto tylko udaje? Dlaczego mózg może przeszkadzać w odchudzaniu? A gdyby tak wyhodować mózg w laboratorium i wykonywać na nim eksperymenty... W Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Gdańsku, Toruniu, Lublinie i wielu innych miejscach Polski rusza cykl popularnonaukowych wydarzeń pod hasłem "Tydzień mózgu".

  • Na zdjęciu profesor Jerzy Vetulani. Fot. PAP/ Tytus Żmijewski 28.11.2013

    Prof. Vetulani wśród prelegentów krakowskiego Tygodnia Mózgu

    O depresji, stresie, eutanazji, poligamii, o "śpiącym" mózgu i innych ciekawych tematach będą opowiadać naukowcy podczas Tygodnia Mózgu w Krakowie od 14 do 20 marca. W trakcie popularnej imprezy wykład wygłosi prof. Jerzy Vetulani - jeden z najbardziej cenionych polskich neurobiologów i niezmordowany popularyzator nauki.

  • Fot. Fotolia
    Zdrowie

    Poznaj mózg, by lepiej pracować i skutecznie odpoczywać

    Efektywne zapamiętywanie, uczenie się, twórcze myślenie, ale także wypalenie zawodowe i nieumiejętność skutecznego odpoczynku psychicznego - to wszystko zaczyna się w naszym mózgu. Specjaliści zachęcają do lepszego poznania go, by umieć lepiej pracować i skutecznie odpoczywać.

  • Fot. Fotolia

    Poznań/ Rozpoczyna się 7. Tydzień Mózgu

    Dlaczego się starzejemy i czym nakarmić głodne neurony – to jedne z tematów 7. Tygodnia Mózgu, który rozpoczyna się w poniedziałek w Poznaniu. Naukowcy opowiedzą też o chorobach mózgu i najnowszych metodach ich leczenia.

  • Fot. Fotolia

    O leczniczym zastosowaniu marihuany/ Krakowski Tydzień Mózgu

    Społeczny lęk przed marihuaną sprawia, że nie wykorzystujemy potencjału leczniczego zawartego w konopiach – podkreślił znany neurofarmakolog prof. Jerzy Vetulani w wykładzie wygłoszonym w ramach krakowskiego Tygodnia Mózgu.

  • Rozpoczął się Tydzień Mózgu

    Czy mamy wolną wolę? Jak mózg daje się "oszukać" reklamie? Odpowiedzi na te pytania poznają uczestnicy wykładów i warsztatów, które znalazły się programie tegorocznego Tygodnia Mózgu, który potrwa od poniedziałku do soboty w kilku miastach w Polsce.

Najpopularniejsze

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    O czym pisali do siebie Maria Skłodowska-Curie i Albert Einstein? Wychodzi książka ze zbiorem ich listów

  • Naukowcy z PAN zabiegają o przygotowanie polsko-ukraińskiego podręcznika do historii

  • Najstarsze, największe, najważniejsze - znamy zwycięzców „Archeologicznych Sensacji 2024"

  • Wrocław/ Jony srebra wprowadzone do biomateriałów w stomatologii zmniejszają ryzyko infekcji

  • Naukowcy opracowali nową koncepcję projektowania półprzewodników organicznych

  • Fot. Adobe Stock

    Dokarmianie wiewiórek zmieniło budowę ich czaszek

  • USA/ Rakieta Starship rozpadła się podczas siódmego lotu testowego

  • Pamięć jak sito: fałszywe wspomnienia nie tak łatwo wszczepić

  • Białko MCJ kluczowe dla spalania tłuszczu

  • Indie/ Pierwszy test dokowania dwóch satelitów zakończony sukcesem

Fot. Adobe Stock

Astronom: najbliższe tygodnie to dobry czas na obserwacje jasnych planet

W najbliższych tygodniach, przy dobrej pogodzie, na nocnym niebie można obserwować: Marsa, Jowisza, Wenus i Saturna, zaś Urana i Neptuna - z pomocą np. lunety. Pod koniec lutego dołączy do nich Merkury. Dla amatorów obserwacji to dobry moment na spojrzenie w niebo - powiedział PAP astronom Jerzy Rafalski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera