Fot. Fotolia

"Nie" ma bardzo krótkie życie

Nie przyjąłem łapówki, nie przekroczyłem prędkości, nie znam tej osoby. Takie wyjaśnienia mogą wywołać efekt wręcz odwrotny do zamierzonego. Badania pokazały, że już po tygodniu zapominamy o partykule „nie”, przeinaczając pierwotny przekaz.

  • Fot. Fotolia
    Zdrowie

    Kiedy drapanie staje się zaburzeniem

    Każdemu z nas zdarza się drapać skórę swędzącą np. po ugryzieniu przez komara. Czasami jednak ten prozaiczny wydawałoby się nawyk staje się utrudniającym życie zaburzeniem. Badania na ten temat przeprowadzili naukowcy Instytutu Psychologii UJ.

  • Fot. Fotolia

    Wiemy, dlaczego mózg może "widzieć" rytm

    Osoby głuche całkiem dobre poczucie rytmu zawdzięczają m.in. plastyczności kory słuchowej. Naukowcy Instytutu Psychologii UJ wykazali, że ta sama część kory, która u słyszących odpowiada za rytm, u głuchych przełącza się na wzrok, reagując np. na migoczące światła.

  • Fot. Fotolia
    Technologia

    W Krakowie przeprowadzono "Eksperyment łańcuchowy"

    W Krakowie przeprowadzono w sobotę „Eksperyment łańcuchowy” - ponad 70 urządzeń działających z wykorzystaniem różnych zjawisk i praw fizycznych zostało połączonych, aby przetransportować metalową kulkę.

  • 37 rozmów "Z naukowcami o nauce"

    Obszerne wywiady z 37 uczonymi związanymi z Uniwersytetem Jagiellońskim zaprezentował UJ w swojej publikacji "Z naukowcami o nauce". Książka dostępna jest również za darmo online.

  • Fot. materiały promocyjne UJ

    Fizyka w "Gwiezdnych Wojnach" i inne naukowe czwartki na UJ

    Kiedy fizyka jest "cool", czym jest interfejs mózg-komputer i które z urządzeń "Gwiezdnych Wojen" mają szansę na realizację - to niektóre z tematów popularnych wykładów dla młodzieży na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Cykl prowadzony przez wykładowców UJ nosi tytuł "Naukowe czwartki".

  •  Przykład bodźców używanych w badaniach świadomości. Osoby badane obserwują wzory pojawiające się na krótką chwilę na ekranie i oceniają, w jaką stronę są one pochylone, a następnie odpowiadają, jak wyraźnie widzieli dany wzór....
    Człowiek

    Dlaczego patrzymy, ale nie widzimy

    Nasz wzrok często płata nam figle. Czasem ulegamy halucynacjom. Innym razem, choć mamy coś przed oczami, to wcale tego nie widzimy lub dostrzegamy dopiero po długim czasie. Jak wyjaśnić ten fenomen i kiedy nieświadome wrażenie wzrokowe staje się świadomym - próbuje wyjaśnić doktorantka z Laboratorium Badań Świadomości UJ, Anna Anzulewicz.

  • Fot. materiały prasowe

    „Spór o początki Polski" - interdyscyplinarna sesja na UJ

    O spornych kwestiach dotyczących początków dynastii Piastów i zarania polskiej państwowości będą debatować podczas konferencji w Krakowie archeolodzy, historycy i historycy sztuki z całej Polski. Sesja odbywająca się 16 i 17 kwietnia jest otwarta dla wszystkich słuchaczy zainteresowanych tym tematem.

  • Zdrowie

    Osoby wyspane odpoczywają… spokojniej niż niewyspane

    Naukowcy z UJ z użyciem bransoletek mierzących ruchy ręki zbadali to, jak poruszają się osoby wyspane i niewyspane. Zauważalne różnice pojawiały się między grupami tylko w czasie odpoczynku badanych. Okazało się, że osoby niewyspane poruszają się wtedy częściej niż wyspane.

  • Zdrowie

    Osoby wyspane odpoczywają… spokojniej niż niewyspane

    Naukowcy z UJ z użyciem bransoletek mierzących ruchy ręki zbadali to, jak poruszają się osoby wyspane i niewyspane. Zauważalne różnice pojawiały się między grupami tylko w czasie odpoczynku badanych. Okazało się, że osoby niewyspane poruszają się wtedy częściej niż niewyspane.

Najpopularniejsze

  • Deska Galtona ilustruje sposób powstawania w naturze rozkładu normalnego pod wpływem drobnych losowych odchyleń fot: Matemateca (IME/USP) via Wikipedia

    Kwestia smaku w matematyce. Co wyróżnia piękne dowody i twierdzenia?

  • Naukowcy poszukają śladów hominidów w wysokogórskich jaskiniach

  • Na Politechnice Warszawskiej powstaje studencki bolid z całkowicie nową konstrukcją

  • Prof. Tomasz Dietl nowym przewodniczącym Rady NCN

  • Polacy opisali nowy typ reakcji chemicznej przy tworzeniu cegiełek DNA

  • Adobe Stock

    Powstał nowatorski plastik dla druku 3D

  • Webb odkrył nietypową dawną galaktykę

  • Polichlorowane bifenyle jeszcze przed narodzinami mogą powodować problemy psychologiczne i behawioralne

  • Kew Gardens: dziesięć najciekawszych gatunków roślin i grzybów odkrytych w 2024 r.

  • Ekspert: ludzkość stoi na cywilizacyjnym rozdrożu

 Fot. Marcin Przybyła

Naukowcy poszukają śladów hominidów w wysokogórskich jaskiniach

Kiedy dokładnie Homo sapiens dotarł na tereny Azji Centralnej? Jakie były jego relacje z neandertalczykami i denisowianami? Aby odpowiedzieć na te pytania, zespół dr hab. Małgorzaty Kot z UW poszuka śladów życia prehistorycznych ludzi w wysokogórskich jaskiniach Azji Centralnej.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera