Obszerne wywiady z 37 uczonymi związanymi z Uniwersytetem Jagiellońskim zaprezentował UJ w swojej publikacji "Z naukowcami o nauce". Książka dostępna jest również za darmo online.
Autorzy wywiadów chcą pokazać, że naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego to nie tylko zaangażowani w swoją pracę pasjonaci, ale także ludzie z krwi i kości, którzy przeżywają chwile tryumfu, ale i porażek. \"Uczony żyje wśród ludzi i bierze udział w codziennych zdarzeniach. To nie pozostaje bez wpływu na jego działania stricte naukowe” - zaznacza we wstępie prorektor UJ prof. Stanisław Kistryn.
W wywiadach prowadzący pytali też o wizję wymarzonego uniwersytetu. Jeden z rozmówców, prof. Czesław Porębski, filozof i prawnik, mówił, że idealna uczelnia jest \"bytem niemal paradoksalnym, bo jako instytucja musi działać według reguł, a ma służyć czemuś najbardziej wyjątkowemu: prawdziwie kreatywnej myśli”.
W dyskusjach regularnie pojawiał się też wątek rozwoju kariery naukowej, do którego odnosił się m.in. biolog, prof. Ryszard Laskowski, podkreślając: „Wiem, jak ważne jest, by odpowiedzieć sobie w porę na to podstawowe pytanie: czy jestem i czy chcę być naukowcem?”.
Innymi z ważnych motywów, które obecne były w wypowiedziach naukowców, były: sens popularyzacji nauki i jej obecności w debacie publicznej, reformowanie uczelni oraz bariery w realizacji pracy naukowej oraz także mnóstwo innych aspektów \"bycia naukowcem\".
Te i pozostałe kwestie komentowali m.in. filolog, prof. Marcela Świątkowska, biotechnolog, prof. Justyna Drukała, matematyk, prof. Zbigniew Błocki - obecny szef NCN, prawnik, prof. Fryderyk Zoll, archeolog, prof. Jan Chochorowski, politolog, prof. Marek Bankowicz i fizyk, prof. Wojciech Gawlik.
Książka \"Z naukowcami o nauce\" to następne po \"Projektorach Jagiellońskich\" i publikacji \"O badaniach i współpracy naukowej\" wydawnictwo UJ prezentujące świat wiedzy.
Nauka jest jedna, a jej wewnętrzne podziały wynikają tylko z konieczności organizacyjnych – to myśl, która również pojawiała się w dyskusjach z reprezentantami uniwersytetu. Stała się ona podstawą do odmiennego niż zazwyczaj układu wywiadów w książce. Publikacja nie została podzielona na rozdziały reprezentujące poszczególne wydziały i jednostki, ale części zawierające kluczowe lub szczególnie ciekawe wątki, które pojawiały się w trakcie rozmów.
Wersja online (dostępna w otwartej licencji CC) znajduje się na stronie: http://www.nauka.uj.edu.pl/z-naukowcami-o-nauce
PAP - Nauka w Polsce
lt/ mrt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.