Fot. Fotolia

16 lat temu zdegradowano Plutona

Dokładnie 16 lat temu zdegradowano Plutona. Do do roku 2006 uważany był on powszechnie za planetę. Obecnie zaliczamy Plutona do najjaśniejszego z tzw. transneptunowców – obiektów z Pasa Kuipera, leżącego na peryferiach Układu Słonecznego.

  • Mapa powierzchni Charona z zaznaczonymi niektórymi nazwami nadanymi różnym strukturom przez Międzynarodową Unię Astronomiczną. Źródło: NASA/Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory/Southwest Research Institute
    Świat

    Nazwano struktury na największym księżycu Plutona

    Międzynarodowa Unia Astronomiczna nadała pierwsze oficjalne nazwy strukturom na powierzchni Charona, największego księżyca Plutona. Nazwami uczczono m.in. legendarnych podróżników i wizjonerów. Jeden z kraterów zyskał nazwę Pirx, przypominając postać z twórczości Stanisława Lema.

  • Źródło: NASA/JHUAPL/SWRI/ROSS BEYER
    Człowiek

    Pierwsze oficjalne nazwy terenów na Plutonie

    Międzynarodowa Unia Astronomiczna po raz pierwszy nadała nazwy formom ukształtowania terenu na leżącej w Pasie Kuipera planecie karłowatej. Organizacja uhonorowała związaną ze światem zmarłych mitologię, pionierskie misje kosmiczne, śmiałków, którzy przesunęli granice eksploracji oraz naukowców i inżynierów związanych z Plutonem.

  • Świat

    Na Plutonie występują bardzo wysokie stożki lodowe

    Nawet 500 m. wysokości mogą mieć lodowe stożki na Plutonie - struktury bardzo podobne do tych obecnych na Ziemi, tylko wiele od nich większe - informuje NASA. Ich istnienie przewidziano dzięki wykorzystaniu modelu i symulacji komputerowych.

  • Fragment powierzchni Charona sfotografowany 14 lipca 2015 r. przez sondę New Horizons z odległości 78700 km. Źródło: NASA/Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory/Southwest Research Institute.
    Świat

    Największy księżyc Plutona mógł mieć kiedyś ocean

    Charon, największy z księżyców planety karłowatej Pluton, mógł mieć dawno temu podpowierzchniowy ocean – tak sugerują dane zebrane podczas misji New Horizons prowadzonej przez NASA.

  • Atmosfera Plutona sfotografowana w zakresie podczerwieni przez sondę New Horizons. Obraz opracowano na podstawie danych zebranych 14.07.2015 r. Kolory są sztuczne. Źródło: NASA/JHUAPL/SwRI.
    Świat

    Atmosfera Plutona w podczerwieni

    Agencja kosmiczna NASA opublikowała kolejne zdjęcie Plutona nadesłane przez sondę New Horizons. Obraz przedstawia atmosferę tej planety karłowatej w zakresie promieniowania podczerwonego.

  • Zdjęcie Plutona w sztucznie uwypuklonych kolorach wykonane przez sondę New Horizons 14.07.2015 r. i przesłane na Ziemię 19 września. Ukształtowanie terenu przypomina nieco widok skóry węża. Źródło: NASA/JHUAPL/SWRI.

    Powierzchnia Plutona niczym skóra węża – nowe zdjęcia z sondy New Horizons

    W ostatnim czasie NASA prezentuje kolejne zdjęcia wykonane przez sondę New Horizons, które stopniowo docierają do Ziemi. Na jednym ze zdjęć widać fragment powierzchni Plutona z tak ułożonymi górami, że przypominają skórę węża.

  • Fot. PAP/EPA/ NASA 24.07.2015

    Mgła i płynące rzeki azotowego lodu na Plutonie

    Naukowcy z NASA opublikowali w piątek nowe zdjęcia planety Pluton nadesłane przez sondę New Horizons, które nie przestają zadziwiać. Widać na nich rozległe strefy mgły w atmosferze i stosunkowo młode "rzeki" zamarzniętego azotu.

  • Fot. PAP/EPA/ NASA 15.07.2015

    Sonda New Horizons odkryła łańcuchy górskie na Plutonie

    Zdjęcia wykonane przez sondę New Horizons, która w ub. wtorek przeleciała w pobliżu niezbadanej dotąd karłowatej planety Pluton i jej satelity Charona, zadziwiły naukowców. Widać na nich wysokie łańcuchy górskie na Plutonie i głębokie kaniony na powierzchni Charona.

  • Fot. PAP/EPA/ NASA/ APL/ SWRI 14.07.2015

    Sonda NASA minęła Plutona i przesłała sygnał na Ziemię

    Przelatująca w maksymalnie małej odległości od Plutona sonda New Horizons przekazała na Ziemię sygnał świadczący o sukcesie misji. Sygnał dotarł do centrum kontroli w Maryland (USA) tuż przed godz. 03:00 rano w środę - podała agencja AP.

Najpopularniejsze

  • Źródło: Loreal-Unesco/ Fot. Marcin Oliva Soto

    Sześć wybitnych polskich badaczek z nagrodą L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki

  • Archeowieści – kompleksowo o ludzkich dziejach

  • Polscy naukowcy mają sposób na walkę z groźnym gronkowcem złocistym

  • A. Szeptycki: Międzynarodowy Dzień Studenta symbolizuje solidarność akademicką

  • Prof. Kaniewska: chcemy odstąpić od zmiany listy czasopism

  • Praga, Czechy, 16.11.99. Czescy i słowaccy studenci palą świece przed kordonem milicji 17 listopada 1989 r. PAP/CTK

    Milicja pobiła studentów, ale demonstrantów z każdym dniem było więcej. 35 lat od Aksamitnej rewolucji

  • USA/ Test Starship: moduł nośny rakiety wbrew planom wylądował w Zatoce Meksykańskiej

  • Szósty lot testowy największej na świecie rakiety Starship - we wtorek wieczorem

  • Chiny/ Przeprowadzono zdalną operację histerektomii

  • Konopie mogą uszkadzać chromosomy, sprzyjając nowotworom i wpływając na kolejne pokolenia

 Kraków, 21.06.2024. Prezes Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka SPiN Alicja Harackiewicz podczas gali otwarcia Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie. PAP/Art Service

Prezeska SPIN: centra nauki to żaden naukowy plac zabaw

Centra nauki to coś o wiele więcej niż interaktywne wystawy – one są tylko punktem wyjścia do wszelkich innych działań na rzecz edukacji, aktywizacji społeczeństwa i budowania zaufania do nauki – wskazuje Alicja Harackiewicz, dyrektorka Centrum Nauki Experyment w Gdyni.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera