Odkryto nowy typ związków z glinem, które świecą. Związki tego typu mają potencjalne zastosowanie w elektronice optycznej, np. w OLED-ach dzięki osiągnięciu maksymalnej wydajności kwantowej. Fot. Grzegorz Krzyżewski

Polscy badacze opracowali nową klasę wydajnych materiałów emitujących światło

Nową klasę wydajnych materiałów emitujących światło opracowali naukowcy z IChF PAN i Politechniki Warszawskiej pod kierownictwem prof. Janusza Lewińskiego. Unikalne właściwości tych materiałów czynią je bardzo obiecującym kandydatem do praktycznych zastosowań w urządzeniach optoelektronicznych.

  • Zanieczyszczenie światłem w Europie. Kolorami wskazano wpływ sztucznego światła. Źródło: David Lorenz / Wikimedia Commons.
    Kosmos

    Wystosowano listy otwarte do premiera w sprawie zanieczyszczenia sztucznym światłem

    Polskie Towarzystwo Astronomiczne oraz Light Pollution Think Tank wystosowały listy otwarte do premiera w sprawie wsparcia zmian prawnych przeciwdziałających rosnącemu zanieczyszczeniu sztucznym światłem. Coraz większe rozświetlenie nieba nocą wpływa negatywnie na zdrowie ludzi i utrudnia obserwacje nieba.

  • Fot. Adobe Stock
    Życie

    Zanieczyszczenie światłem to ogromny problem dla roślin

    Zanieczyszczenie światłem wpływa nie tylko na ludzi, ale także – i to bardzo silnie – na rośliny. Zakłóca ich wzrost, kwitnienie i odporność, co odbija się na ekosystemach, plonach i produkcji żywności. Tymczasem jest to problem, który w stosunkowo łatwy sposób można częściowo ograniczyć - uważają naukowcy.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Ilość słonecznego światła na Ziemi zmienia się z biegiem lat

    Natężenie światła słonecznego docierającego do powierzchni Ziemi wyraźnie zmieniała się w ciągu ostatnich dekad. Przyczyną są różnice w zanieczyszczeniu powietrza.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Sztuczne światło szkodzi rafom

    Sztuczne światło może budzić śpiące ryby i przyciągać drapieżniki, zmieniając nocne społeczności raf koralowych. To wynik pierwszego, przeprowadzonego na dużą skalę, nowatorskiego eksperymentu nad wpływem sztucznego światła na te ekosystemy.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Miejskie światło szkodzi pszczołom

    Wszechobecne sztuczne światło utrudnia pszczołom sen – donoszą naukowcy z USA. Może ono zaburzać cykl dobowy owadów, a przez to zmniejszać ich sprawność i utrudniać zapylanie.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Dużo światła w nocy i mało za dnia może prowadzić do przedwczesnej śmierci

    Ekspozycja na światło nocą oraz mała dostępność światła w ciągu dnia wiążą się z ryzykiem przedwczesnego zgonu - wykazało badanie z udziałem prawie 90 tys. osób.

  • Fot. materiały prasowe Politechnika Wrocławska
    Technologia

    Lampy do parków i ogrodów, które można wzmocnić telefonem

    Lampy, które za dnia „gromadzą” światło dzięki farbie luminescencyjnej, a wieczorem świecą delikatną poświatą, będzie można wzmocnić dzięki podświetleniu latarką telefonu, aby dawały intensywniejsze światło. Projekt młodych architektów z Politechniki Wrocławskiej znalazł się w finale międzynarodowego konkursu Velux Award.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Sztuczne światło wiedzie narybek na manowce

    Sztuczne oświetlenie w nocy (ALAN) odciąga larwy ryb od naturalnie oświetlonych siedlisk na rzecz pozornie bardziej atrakcyjnych, dramatycznie zmniejszając ich szanse na przeżycie – ogłoszono podczas dorocznej konferencji Towarzystwa Biologii Eksperymentalnej w Pradze.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Ekspozycja na sztuczne światło w nocy wiąże się z większym ryzykiem udaru

    Nocna ekspozycja na sztuczne i jasne światło wiąże się z wyższym ryzykiem udaru mózgu oraz innych chorób naczyniowo-mózgowych - informuje nowy numer czasopisma „Stroke”.

Najpopularniejsze

  • Fot. SpaceX

    Załoga misji Ax-4 z Polakiem wróciła we wtorek na Ziemię

  • Niemcy/ Polski astronauta: mamy niesamowity ogrom pracy do wykonania, żeby wykorzystać tę misję

  • Nad misją IGNIS pracowało na świecie około tysiąca osób

  • Teorie spiskowe o ISS i lądowaniu na Księżycu nie znikają mimo dowodów naukowych

  • Akademia Kopernikańska i Szkoła Główna Mikołaja Kopernika: niskie finansowanie sparaliżowało pracę

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: zwiększenie aktywności fizycznej w jakimkolwiek wieku może wydłużać życie

  • Portugalczycy i Hiszpanie opracowali pierwszą w historii mapę populacji królika dzikiego

  • Implant może ratować pacjentów z cukrzycą przed niebezpiecznie niskim poziomem cukru we krwi

  • Wirusa HPV można powstrzymać także na skórze

  • Po menopauzie kobiety rzadziej odczuwają gniew i wrogość

Łódź, 02.07.2025. Sławosz Uznański-Wiśniewski (na ekranie) podczas połączenia wideo na żywo w EC1 w Łodzi. PAP/Marian Zubrzycki

Naukowcy o eksperymentach z misji IGNIS: nadchodzi najbardziej ekscytująca część

Naukowcy, prowadzący swoje eksperymenty w ramach misji IGNIS, z ekscytacją czekają na możliwość analizy danych, zebranych przez Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Część z nich czeka też na termin spotkania z polskim astronautą, aby przeprowadzić testy naziemne z jego udziałem.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera