Fot. Adobe Stock

GIG: rusza nabór na studia podyplomowe ws. adaptacji kopalń do nowych funkcji

Nabór na nowe studia podyplomowe, mające wykształcić kadry pod kątem prowadzenia procesów adaptacji kopalń węgla kamiennego do nowych funkcji, rozpoczął Główny Instytut Górnictwa - PIB. Przy przedsięwzięciu współpracuje on z Politechniką Śląską.

  • 20.04.2021. Krzemień w szybie „Wojciech” w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie „Krzemionki” w Krzemionkach Opatowskich. PAP/Piotr Polak

    Świętokrzyskie/ Naukowcy zbadają naskalne rysunki z neolitycznych kopalni w Krzemionkach

    W Krzemionkach (Świętokrzyskie), jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce, rozpoczną się badania nad naskalnymi rysunkami neolitycznych górników. Naukowcy chcą odkryć niewidoczne detale malowideł, określić ich pierwotny wygląd i lepiej zrozumieć intencje twórców.

  • Fot. Adobe Stock

    GIG i PŚ przygotowują studia podyplomowe ws. adaptacji kopalń do nowych funkcji

    Główny Instytut Górnictwa i Politechnika Śląska będą współpracowały przy uruchomieniu nowych studiów podyplomowych, mających wykształcić kadry pod kątem prowadzenia procesów adaptacji kopalń węgla kamiennego do nowych funkcji.

  • Akcja odławiania śniętych ryb z jeziora Dzierżno Duże w Rzeczycach w woj. śląskim w sierpniu 2024 (mr) PAP/Jarek Praszkiewicz
    Technologia

    GIG w październiku pokaże system demonstracyjny oczyszczania solanek kopalnianych

    Opracowany w międzynarodowym projekcie demonstracyjny system oczyszczania solanek kopalnianych pokaże w październiku Główny Instytut Górnictwa – Państwowy Instytut Badawczy, wraz z wynikami analiz warunków jego przemysłowego zastosowania – wynika z zapowiedzi GIG.

  • Podostrowieckie prehistoryczne kopalnie krzemienia pasiastego pochodzą z młodszej epoki kamienia i wczesnej epoki brązu (funkcjonowały pomiędzy IV a II tysiącleciem p.n.e). W Krzemionkach zlokalizowano ok. 4 tys. szybów połączonych siecią chodników. Szyby mają do 9 metrów głębokości. W kopalniach wydobywano krzemień, służący do wytwarzania narzędzi, np. krzemiennych siekier rozprowadzanych w odległości nawet kilkuset kilometrów od kopalń. Fot. PAP/Jakub Kamiński

    100 rocznica odkrycia kopalń krzemienia pasiastego w Krzemionkach

    19 lipca 1922 r. w Krzemionkach koło Ostrowca Świętokrzyskiego prof. Jan Samsonowicz odkrył prehistoryczne kopalnie krzemienia pasiastego. Pradziejowe wyrobiska stanowią unikalne świadectwo wiedzy i możliwości technicznych ludzi epoki kamienia.

  • Fot. Adobe Stock
    Ziemia

    Ekspert z AGH: nasycenie pokładów węgla metanem jest nierówne i często nieprzewidywalne

    Nierówność nasycenia metanem powoduje największe problemy podczas wydobycia węgla w kopalni. Kiedy górnicy trafią na obszary o zwiększonej zawartości metanu, wtedy gaz wypływa z dużą intensywnością – powiedział PAP dr Marek Borowski, specjalista z zakresu wentylacji kopalń z AGH w Krakowie.

  • Technologia

    Kopalnie czekają na roboty mobilne

    Na wyzwania związane z pożarami w górnictwie, m.in. pracy w bardzo wysokiej temperaturze, gotów jest robot opracowany przez konsorcjum Instytutu Techniki Innowacyjnej EMAG w Katowicach z Przemysłowym Instytutem Automatyki i Pomiarów (PIAP) z Warszawy.

Najpopularniejsze

  • Fot. Adobe Stock

    Wybitni matematycy nagrodzeni przez Polskie Towarzystwo Matematyczne za 2024 r.

  • Głazy narzutowe w podaniach i w nauce; co olbrzymy przyniosły nam zza Bałtyku

  • Jak samce kosa tworzą samicom krajobraz strachu

  • Uczelnie i naukowcy w poszukiwaniu furtek w prawie zamówień publicznych

  • Były prezes Sieci Łukasiewicz: niektóre zarzuty NIK mają urzędniczy charakter

  • 02.07.2024  EPA/Orlando Barria

    USA/ Meteorolodzy ostrzegają przed nadchodzącym sezonem groźnych huraganów

  • Sonda Gaia zakończyła działanie

  • Po raz pierwszy zaobserwowano zorze na Neptunie

  • Guma do żucia uwalnia mikroplastik

  • Egipt/ Archeolog dementuje „odkrycie” podziemnego miasta pod piramidami w Gizie

Fot. Adobe Stock

Uczelnie i naukowcy w poszukiwaniu furtek w prawie zamówień publicznych

Choć w prawie zamówień publicznych jest wiele ułatwień dla prowadzących badania naukowców, w praktyce rzadko korzystają oni z tych dróg na skróty. A to oddala prowadzenie badań w czasie, dlatego środowisko akademickie od lat apeluje o zmiany.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera