saturn | Nauka w Polsce
Fot. Adobe Stock

Nowe dowody na podpowierzchniowy ocean na księżycu Saturna

Wyniki najnowszych symulacji opisane w „Nature” sugerują, że pod powierzchnią Mimasa, księżyca Saturna, utworzył się ocean i nastąpiło to całkiem niedawno w astronomicznych i geologicznych skalach czasu.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Hubble ogląda "szprychy" Saturna

    W pierścieniach Saturna czasami pojawiają się nietypowe twory, które naukowcy nazywają szprychami. Teleskop Hubble’a przesłał dokładne zdjęcia tych zagadkowych formacji.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Źródło energii i cząsteczki niezbędne do powstania życia na księżycu Saturna

    Pióropusz lodu i pary wodnej tryskający z księżyca Saturna, Enceladusa, zawiera cyjanowodór i utlenione związki organiczne – odkryli naukowcy analizujący dane z sondy Cassini. Opublikowane właśnie wyniki badań sugerują, że na Enceladusie mogłoby istnieć życie.

  • Burza na Saturnie, źródło: NASA/JPL-CalTech
    Świat

    Kilkusetletnie megaburze szaleją na Saturnie

    Choć nie tak widowiskowe i kolorowe, jak te na Jowiszu, burze w atmosferze Saturna także mogą być potężne i utrzymywać się przez wieki. Pokazały to obserwacje sięgające poniżej warstwy chmur.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Odkryto 62 nowe księżyce Saturna

    Naukowcom udało się odkryć 62 kolejne księżyce wokół Saturna. Tym samym planeta ma ich aż 145, prześcigając pod tym względem Jowisza – informuje kanadyjski University of British Columbia.

  • Saturn sfotografowany 4.07.2020 r. przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a. Źródło: NASA, ESA, A. Simon (Goddard Space Flight Center), M.H. Wong (University of California, Berkeley) oraz OPAL Team
    Świat

    Lato na Saturnie okiem kosmicznego Teleskopu Hubble’a

    NASA zaprezentowała nowe zdjęcie planety Saturn, wykonane w trakcie saturniańskiego lata na półkuli północnej tej planety.

  • Fot. Fotolia
    Świat

    Odkryto 20 nowych księżyców Saturna

    Naukowcy odkryli aż 20 nowych księżyców Saturna, zwiękając ich znaną liczbę do 82. Dotychczasowy rekordzista pod względem liczby księżyców w Układdzie Słonecznym - Jowisz - ma ich "tylko" 79.

  • Fot. Fotolia
    Świat

    Latający dron będzie badał Tytana - największy księżyc Saturna

    NASA ogłosiła, że chce wysłać latającego robota o nazwie Dragonfly na największy księżyc Saturna - Tytana. Dzięki gęstej atmosferze tego globu, dron ma pokonać łącznie prawie 200 km, poszukując substancji potrzebnych do rozwoju życia.

  • Fot. Fotolia
    Świat

    Szczegółowo zbadano struktury w pierścieniach Saturna

    Mimo że misja Cassini zakończyła się w 2017 roku celowym zniszczeniem sondy w atmosferze Saturna, naukowcy nadal analizują przesłane przez nią dane. Nowe analizy pokazują szczegółowo struktury w pierścieniach planety - informuje NASA.

  • Fot. Fotolia
    Świat

    Materia z pierścieni osiada na księżycach Saturna

    Sonda Cassini zakończyła swoją misję, ale naukowcy nadal analizują zebrane przez nią dane. Najnowsze wyniki dotyczą wpływu pierścieni planety na niewielkie księżyce znajdujące się w ich obrębie – poinformowała amerykańska agencja kosmiczna NASA.

Najpopularniejsze

  • Komisja Wyborcza WUM: wybory rektora odbędą się 6 maja; obecny rektor zaniepokojony decyzją

  • Poniedziałkowe wybory rektora WUM nie odbyły się

  • Nowym dyrektorem Głównego Instytutu Górnictwa - Jarosław Zagórowski

  • Politechnika Opolska będzie kształcić specjalistów od wizerunku

  • Nowy rektor UJ prof. Piotr Jedynak: chcemy być jak najlepszym uniwersytetem badawczym

Fot: Maciej Majdecki, luminescent_chemist

Molekularni krawcy uszyli nanośnieżynki dla wydajniejszych ogniw słonecznych

Kiedy ustawi się cząsteczki pewnego związku - tetracenu - w kształt nanośnieżynki, z maksymalną wydajnością zachodzi tam tzw. rozszczepienie singletowe - proces, który umożliwia pozyskanie z jednego fotonu aż dwóch elektronów - pokazują polscy i tajwańscy naukowcy. I liczą na to, że ich badania pomogą poprawić wydajność paneli słonecznych.