Warszawa, 19.02.2025. Semiotyk, dyrektor MHP dr hab. Marcin Napiórkowski (L), historyk kultury dr Ada Arendt (P), historyk i ekolog prof. Adam Izdebski (2L), aktywistka ekologiczna Zuzanna Karcz (2P) podczas debaty: "Jakiej historii potrzebujemy na uniwersytecie, w szkole i w muzeach, żeby budować społeczeństwo zdolne sprostać wyzwaniom klimatycznym?", 19 bm. w Muzeum Histoprii Polski w Warszawie. (ad) PAP/Radek Pietruszka

Debata w Muzeum Historii Polski: Po co uczyć historii w czasie katastrofy klimatycznej?

Czy Polacy powinni, jak Szwajcarzy uczyć się historii dopiero po sześciu latach edukacji? Jak i po co uczyć historii przyrodniczej? - nad tymi tematami debatowali uczestnicy dyskusji zorganizowanej w środę w Muzeum Historii Polski.

  • 14.11.2024. Wystawa "1025. Narodziny Królestwa" w Muzeum Historii Polski w Warszawie. Nowa wystawa MHP, zorganizowana przy współpracy Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, upamiętnia 1000. rocznicę koronacji pierwszego króla Polski. PAP/Albert Zawada

    Dr Marcin Napiórkowski: królestwo to nie tylko książęta i królowie, ale również zwykli ludzie

    Jeśli chcemy, aby młodzi ludzie mieli mądry horyzont działania i potrafili wybiegać myślą w przyszłość, to musimy im pokazywać wystawy, które udowadniają, że królestwo to nie tylko książęta i królowie – mówił dyrektor MHP dr Marcin Napiórkowski podczas wernisażu wystawy „1025. Narodziny Królestwa”.

  • Warszawa, 14.06.2024. Nowa wystawa czasowa "Potęga Opowieści. Od dawnej kroniki do nowoczesnego muzeum" w Muzeum Historii Polski w Warszawie (az/dw) PAP/Albert Zawada
    Popularyzacja

    W Muzeum Historii Polski otwarto wystawę „Potęga opowieści. Od dawnej kroniki do nowoczesnego muzeum”

    Historię opowiadają nie tylko historycy, ale także artyści, malarze, pisarze, reżyserzy. Nie zawsze są krępowani regułami naukowymi – powiedział w piątek dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro podczas wernisażu nowej wystawy czasowej w gmachu MHP.

  • Warszawa, 29.09.2023. Festiwal Otwarcia Muzeum Historii Polski w gmachu muzeum na Cytadeli Warszawskiej w stolicy. PAP/Andrzej Lange
    Popularyzacja

    Ściany Audytorium Muzeum Historii Polski to "czysta matematyka"

    Ściany Audytorium Muzeum Historii Polski to "czysta matematyka". Fantazyjne wzory, które na nich widzimy są wynikiem zaawansowanych obliczeń zespołu matematyków i akustyków. Bo optymalną akustykę można "zaprogramować" geometrią ścian - powiedział PAP pracownik MHP historyk dr Łukasz Sobiechowicz.

  •  12.08.2023. Na zdjęciu z 11 bm. wieszanie napisu na siedzibie Muzeum Historii Polski w Warszawie. PAP/Albert Zawada

    Fragmenty Villa Regia, a także Enigma oraz cykl obrazów Łukaszowców – na otwarcie Muzeum Historii Polski

    Fragmenty zniszczonego przez Szwedów pałacu królewskiego Villa Regia, a także maszyna szyfrująca Enigma oraz cykl obrazów Łukaszowców – m.in. takie eksponaty będzie można zobaczyć na wystawie "Wielkie i małe historie. Tworzenie kolekcji Muzeum Historii Polski". Oficjalne otwarcie MHP nastąpi 28 września.

Najpopularniejsze

  • Fot. Adobe Stock

    Wybitni matematycy nagrodzeni przez Polskie Towarzystwo Matematyczne za 2024 r.

  • Głazy narzutowe w podaniach i w nauce; co olbrzymy przyniosły nam zza Bałtyku

  • Jak samce kosa tworzą samicom krajobraz strachu

  • Uczelnie i naukowcy w poszukiwaniu furtek w prawie zamówień publicznych

  • Były prezes Sieci Łukasiewicz: niektóre zarzuty NIK mają urzędniczy charakter

  • Fot. Adobe Stock

    Fake news to nic nowego

  • Po raz pierwszy zaobserwowano zorze na Neptunie

  • USA/ Meteorolodzy ostrzegają przed nadchodzącym sezonem groźnych huraganów

  • Sonda Gaia zakończyła działanie

  • Nowy stop miedzi odporny na wysokie temperatury

Fot. Adobe Stock

Uczelnie i naukowcy w poszukiwaniu furtek w prawie zamówień publicznych

Choć w prawie zamówień publicznych jest wiele ułatwień dla prowadzących badania naukowców, w praktyce rzadko korzystają oni z tych dróg na skróty. A to oddala prowadzenie badań w czasie, dlatego środowisko akademickie od lat apeluje o zmiany.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera