Ściany Audytorium Muzeum Historii Polski to "czysta matematyka". Fantazyjne wzory, które na nich widzimy są wynikiem zaawansowanych obliczeń zespołu matematyków i akustyków. Bo optymalną akustykę można "zaprogramować" geometrią ścian - powiedział PAP pracownik MHP historyk dr Łukasz Sobiechowicz.
"Scena audytorium ma powierzchnię 250 metrów kwadratowych i wysokość 25 metrów. Widownia liczy 577 miejsc. Ściany Audytorium Muzeum Historii Polski to +czysta matematyka+. Wszystkie fantazyjne wzory, które na nich widzimy są wynikiem zaawansowanych obliczeń zespołu matematyków i akustyków. Bo optymalną akustykę można osiągnąć, +zaprogramować+ geometrią ścian i użyciem odpowiedniego gatunków drewna. Panele drewna - fornirowanej czeczoty, którymi wyłożono ściany są perforowane - posiadają tysiące mikroskopijnych otworów" - powiedział PAP pracownik MHP, historyk dr Łukasz Sobiechowicz.
Audytorium jest największą salą Centrum Konferencyjnego MHP o powierzchni 650 metrów kwadratowych. Może ono pełnić funkcję sali koncertowej, konferencyjnej, kinowej bądź widowiskowej. Infrastrukturę tworzy także pięć wbudowanych kabin dla tłumaczy symultanicznych i projektor klasy kinowej.
"Aby prace budowlane w różnych kondygnacjach budynku MHP nie zakłócały odbioru muzyki sala audytoryjna została zbudowana w technologii +box in box+ [pudełka w pudełku]. To oznacza, że audytorium jest budynkiem samonośnym i posiada odrębne fundamenty i ściany, które nie stykają się z fundamentami i konstrukcją głównego budynku, nie przenoszą więc jakichkolwiek wibracji i dźwięków i znakomicie od nich izolują" - wskazał.
"W audytorium będą odbywać się wydarzenia organizowane przez MHP. Pomieszczenie będzie także wynajmowane podmiotom zewnętrznym na koncerty i inne wydarzenia artystyczne. Będzie to także macierzysta scena orkiestry Sinfonia Iuventus - orkiestry symfonicznej złożonej ze studentów i absolwentów kierunków muzycznych poniżej 30 roku życia" - wskazał.
Gmach Muzeum Historii Polski - największej inwestycji kultury w Polsce znajduje się na terenie Cytadeli w Warszawie jest wielofunkcyjny. Oprócz przestrzeni wystawienniczych, konserwatorskich oraz magazynów znajdują się tam dydaktyczne i warsztatowe, a także czytelnia i biblioteka oraz biura muzeum. Oprócz Audytorium obiekt jest wyposażony w salę kinowo-teatralną mogącą pomieścić blisko 140 osób. Łącznie z kilkoma mniejszymi pomieszczeniami tworzą one centrum konferencyjne.
Gmach MHP ma powierzchnię ośmiu tysięcy metrów kwadratowych i składa się z sześciu kondygnacji – dwóch podziemnych oraz czterech naziemnych – a jego powierzchnia wynosi 44 tys. metrów kwadratowych. Powierzchnia wystawy stałej wynosi 7300 metrów kwadratowych, a powierzchnia wystaw czasowych - 1400 metrów kwadratowych.
Idea budowy Muzeum Historii Polskie pojawiła się w 2006 r., lecz dopiero na przełomie 2015 i 2016 roku rząd PiS zatwierdził lokalizację muzeum na warszawskiej Cytadeli i zabezpieczył środki finansowe. 7 listopada 2016 roku w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaprezentowano projekt siedziby Muzeum Historii Polski zlokalizowanej na warszawskiej Cytadeli. Zdecydowano, że dołączy ono do istniejących już Muzeum X Pawilonu i Muzeum Katyńskiego oraz Muzeum Wojska Polskiego. Ponad 30 hektarów położonych w południowej części Żoliborza zaplanowane zostało nie tylko, jako przestrzeń muzealna, ale również jako miejsce rekreacji i wypoczynku.
W lipcu 2018 r. wbito pierwszą łopatę pod jej budowę. Od 29 września 2023 r. MHP jest dostępne dla zwiedzających. (PAP)
Nauka w Polsce, Maciej Replewicz
mr/ aszw/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.