Prof. Szymon Malinowski (aldg) PAP/Roman Zawistowski

Prof. Malinowski: tylko zmiany systemowe uratują nas przed katastrofą

Osobiste postawy wobec zmian klimatycznych i prywatne działania podejmowane w związku z nimi świadczą o świadomości danej osoby i gotowości do zmian na większą skalę, jednak same wiele nie zmienią. Potrzebne są regulacje i zasadnicze zmiany na wyższym szczeblu. Bez zmian systemowych nie przetrwamy - uważa klimatolog prof. Szymon Malinowski.

  • Skały węglanowe z Tajmyru na Syberii emitujące metan © Dmitry Zastrozhnov, mat.pras.
    Ziemia

    Syberia. Topnienie wiecznej zmarzliny uwalania metan

    Po falach gorąca, w ubiegłym roku wapienie na Syberii najprawdopodobniej uwolniły do atmosfery znaczące ilości metanu. To cieplarniany gaz działający dużo silniej, niż dwutlenek węgla.

  • Kosz katalityczny z katalizatorem Łukasiewicz – INS (fot. Łukasiewicz –  INS)
    Technologia

    Podtlenek azotu: misja - redukcja

    Podtlenek azotu jest trzecim najważniejszym gazem cieplarnianym. W atmosferze jest go już o 20 proc. więcej w stosunku do poziomu sprzed epoki przemysłowej. Naukowcy z Łukasiewicz – Instytutu Nowych Syntez Chemicznych opracowali technologię, która pozwala zredukować pochodzący z instalacji przemysłowych podtlenek azotu o 90 proc.

Najpopularniejsze

  • Fot. Adobe Stock

    Polska wśród najszybciej sekularyzujących się krajów świata

  • Naukowcy sprawdzili, z czym wiążą się zmiany energii w ciągu dnia

  • Entomolog: muszka owocówka to alkoholik

  • Jak odzyskać metale ze zużytych baterii? Nowatorski pomysł polskiej badaczki

  • Ekspert: dziś wiemy, że gry komputerowe mogą przynosić korzyści

  • Adobe Stock

    Leki pozostawiają trwały ślad na mikrobiomie jelitowym

  • Najstarszy dowód intymnych stosunków z neandertalczykami

  • Lekooporny grzyb coraz częstszy w europejskich szpitalach

  • Naukowcy odkryli nowy sposób na wzmocnienie kości i walkę z osteoporozą

  • Zawały serca mogą mieć charakter zakaźny

Adobe Stock

Entomolog: muszka owocówka to alkoholik

Dorosłe osobniki i larwy muszki owocówki mają szczególne upodobanie do alkoholu – powiedział PAP prof. Stanisław Ignatowicz, entomolog. Preferują trunki o mocy 5-15 proc. zawartości etanolu, mocniejsze je zabijają.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera