Fot. Adobe Stock

Nowy nanokatalizator z UW przekształca odpadowy glicerol i CO2 w cenny surowiec

Naukowcy z Wydziału Chemii UW opracowali nanokatalizator, który w łagodnych i ekologicznych warunkach umożliwia przekształcanie odpadowego glicerolu oraz dwutlenku węgla w węglan glicerolu. To związek wykorzystywany m.in. w bateriach litowo-jonowych, bioplastikach i farmacji.

  • źródło: materiały prasowe uczelni
    Technologia

    Gdańskie chemiczki tworzą fotokatalityczne materiały, które oczyszczają wodę i powietrze

    Na Politechnice Gdańskiej powstają fotokatalizatory, których zastosowanie może eliminować farmaceutyki ze ścieków, a z powietrza takie zanieczyszczenia, jak tlenki azotu czy benzo(α)piren obecny w pyłach.

  • Kosz katalityczny z katalizatorem Łukasiewicz – INS (fot. Łukasiewicz –  INS)
    Technologia

    Podtlenek azotu: misja - redukcja

    Podtlenek azotu jest trzecim najważniejszym gazem cieplarnianym. W atmosferze jest go już o 20 proc. więcej w stosunku do poziomu sprzed epoki przemysłowej. Naukowcy z Łukasiewicz – Instytutu Nowych Syntez Chemicznych opracowali technologię, która pozwala zredukować pochodzący z instalacji przemysłowych podtlenek azotu o 90 proc.

Najpopularniejsze

  • Adobe Stock

    Badanie: aż połowę studentów cechuje negatywna emocjonalność i wycofanie z relacji społecznych

  • Naukowcy: Europa Środkowo-Wschodnia - nie peryferie, ale ważny obszar dla neandertalczyków

  • Na cmentarzysku koło Dąbrówna archeolodzy odkryli nietypowy średniowieczny pochówek

  • 40 lat od debiutu pisma „Bajtek”; eksperci o początkach polskiej kultury cyfrowej

  • Psycholog: myślenie spiskowe towarzyszy człowiekowi od wieków

  • Adobe Stock

    Nieregularny sen przedszkolaków wiąże się z osłabieniem intelektu

  • Połączenie alkoholu i konopi silniej upośledza zdolność prowadzenia pojazdów niż każda z używek osobno

  • Cukrzyca sprzyja utracie zębów i implantów

  • Poglądy polityczne wpływają na wybór partnera

  • Utrata tłuszczu z brzucha na długo wspiera zdrowie

19.03.2015. Ryś podczas posiłku na wybiegu wrocławskiego zoo.(mk/mgut) PAP/Maciej Kulczyński

Naukowcy z UJ wykorzystują AI do identyfikacji rysi i ochrony ich populacji

Naukowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego wspólnie z Babiogórskim i Gorczańskim Parkiem Narodowym wykorzystują sztuczną inteligencję do identyfikacji rysi na podstawie zdjęć z fotopułapek. Technologia ma usprawnić monitoring i ochronę jednego z najrzadszych drapieżników w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera