Lądowanie łazika Perseverance na powierzchni Marsie. Zdjęcie z kamery zamontowanej na platformie, z której na linach wypuszczono łazika w końcowym etapie lądowania. Źródło: NASA/JPL-Caltech.

NASA zaprezentowała film nagrany podczas lądowania na Marsie

Amerykańska agencja kosmiczna zaprezentowała w poniedziałek kilkuminutowy film nagrany przez podczas manewru lądowania Peserverance na Marsie. Łącznie użyto pięć kamer zamontowanych na różnych elementach łazika.

  • Pierwsze kolorowe zdjęcie z łazika Perseverance wysłane na Ziemię. Zostało wykonane przez jedną z kamer Hazcam. Źródło: NASA/JPL-Caltech.
    Świat

    NASA publikuje więcej zdjęć z łazika Perseverance

    Amerykańska agencja kosmiczna zaprezentowała kolejne zdjęcia z okolic lądowania bezzałogowego łazika Perseverance. Z czasem danych i zdjęć będzie coraz więcej, gdy włączane będą kolejne kamery i instrumenty na pokładzie.

  • Fot. EPA/ NASA 18.02.2021
    Technologia

    Badacze: Perseverance wylądował w idealnym miejscu do poszukiwań śladów dawnego życia

    Krater Jezero, na którym wylądował łazik Perseverance to jedno z najlepszych miejsc na Marsie do zbadania, czy kiedyś istniało tam życie - oceniają naukowcy. Liczą też, że próbki marsjańskiego gruntu, które ma zgromadzić łazik, pomogą badać wiek np. marsjańskich skał z niespotykaną dotąd dokładnością.

  • Fot. EPA/ NASA 18.02.2021
    Technologia

    Eksperci: helikopter z Perseverance może dać kolejny przełom w badaniach Marsa

    Dzięki misji łazika Perseverance po raz pierwszy w eksploracji Kosmosu wykorzystany zostanie helikopter. Zdaniem ekspertów może przyczynić się on do rewolucji w eksploracji Marsa, umożliwiając poznawanie znacznie większych obszarów Czerwonej Planety niż do tej pory.

  • Fot. EPA/ NASA 18.02.2021
    Świat

    USA/ Biden o lądowaniu łazika na Marsie: to dowód na „potęgę nauki”

    Prezydent Joe Biden z uznaniem przyjął "historyczne" lądowanie amerykańskiego łazika Perseverance na Marsie. To dowód na "potęgę nauki" i "amerykańską pomysłowość" - podkreślił przywódca USA.

  • Fot. Fotolia
    Świat

    Lądowanie łazika Perseverance na Marsie - już w czwartek wieczorem

    „Siedem minut grozy” - tak inżynierowie NASA określają kluczowy manewr lądowania na Marsie łazika Perseverance. Z wydarzenia, zaplanowanego na czwartek wieczorem (czasu polskiego), planowana jest transmisja.

Najpopularniejsze

  • 16.04.2025.  Na zdjęciu astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski (L) i dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej Josef Aschbacher (P) podczas wywiadu dla Polskiej Agencji Prasowej, przed drugim dniem III Konferencji Bezpieczeństwa ESA na Zamku Królewskim w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka

    Dyrektor Europejskiej Agencji Kosmicznej dla PAP: potrzebne przepisy dotyczące kosmosu

  • Czego potrzebują naukowcy, jeśli chodzi o zastosowanie wyników badań? - ankieta

  • Kosmiczna farmacja – w ramach polskiej misji naukowcy zbadają polimerowe "osłony" dla leków

  • Polacy sprawdzili, czy niski poziom lipoproteiny zwiększa ryzyko cukrzycy

  • EKG/ Minister nauki: przyszłość należy do tych, którzy chcą się uczyć cały czas

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

  • Chiny/ Załoga misji Shenzhou-20 dotarła na stację kosmiczną

  • Chiny/ Nowa załoga stacji kosmicznej zabrała ze sobą rybę i robaki

  • Nawet do 17 proc. ziem uprawnych na świecie - skażone toksycznymi metalami ciężkimi

  • Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Rekonstrukcja "skandynawskiego pasa". Z wyjątkiem szklanego paciorka (3), wszystkie artefakty wykonane są z żelaza (fotografia: R. Fortuna; zdjęcie rentgenowskie: A. Jouttijärvi; rysunek: A. Kuzioła)"

Badania najstarszego cmentarzyska Bornholmu wskazują na kluczową rolę wyspy w epoce żelaza

Naukowcy przeanalizowali znaleziska z cmentarzyska Store Frigård na Bornholmie, np. kobiece „skandynawskie pasy” czy powszechne w regionie groty włóczni. Wskazują one, że lokalna społeczność odgrywała kluczową rolę w kontaktach ponadregionalnych oraz w dystrybucji towarów i ludności przez Bałtyk w epoce żelaza.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera