Źródło: Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego (ZPKWW)

Megalityczne grobowce sprzed 5,5 tys. lat zidentyfikowano w Wielkopolsce

Megalityczne grobowce, zbudowane 5,5 tys. lat temu przez ludność kultury pucharów lejkowatych, odkryto na terenie Parku Krajobrazowego im. gen. Dezyderego Chłapowskiego. To kolejne tego typu zgrupowanie tzw. polskich piramid przebadane w Wielkopolsce.

  • oprac. M. Przybyła, M. Podsiadło

    Świętokrzyskie/ Archeolog: w Dębianach odkryliśmy jedno z największych cmentarzysk megalitycznych w Polsce

    Siedem kilkudziesięciometrowych grobowców megalitycznych sprzed ok. 5,5 tys. lat odkryli archeolodzy w Dębianach (woj. świętokrzyskie). Zdaniem odkrywców jest to jedno z największych cmentarzysk tego typu w Polsce.

  • Kadr z filmu. Trójwymiarowa rekonstrukcja jednego z grobowców megalitycznych.

    Powstał film dokumentalny o polskich megalitach

    Chyba każdy słyszał o egipskich piramidach. A o polskich megalitach sprzed 5 tys. lat? Prawdopodobnie niewiele osób. Postanowił to zmienić reżyser Krzysztof Paluszyński, który we współpracy z archeologami zrealizował film dokumentalny poświęcony tym konstrukcjom.

Najpopularniejsze

  • fot. Kamil Niedźwiecki

    Na cmentarzysku koło Dąbrówna archeolodzy odkryli nietypowy średniowieczny pochówek

  • Prof. Bożejko: język programowania komputerów kwantowych jest wciąż bardzo siermiężny

  • Kosmiczny schron z ubrań i wody. Rutczyńska: z promieniowaniem w kosmosie nie ma żartów

  • Prof. Sikorska: mechanizmy choroby Alzheimera czy Parkinsona podobne do chorób prionowych

  • Naukowcy wytykają brak doświadczenia zespołu powołanego przez ministra; wg resortu to niejedyny wyznacznik kompetencji

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: młodzież ma za mało dopaminy

  • Glukozamina może przyspieszać postęp alzheimera

  • Głaskanie kota nie zawsze poprawia nastrój w stresujących sytuacjach

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Otyłość zmienia światowe trendy chorób serca

Warszawa, 18.11.2025. Wiceministra nauki Karolina Zioło-Pużuk. PAP/Marcin Obara

Zioło-Pużuk o stołówkach studenckich: uczciwie przeanalizowaliśmy potrzeby studentów

Resort nauki stawia na wielotorowe wsparcie socjalne studentów. Planuje powiązanie progu stypendium socjalnego z minimalnym wynagrodzeniem oraz zachęca rektorów do stosowania klauzul społecznych przy wyborze ajentów gastronomicznych – powiedziała PAP wiceministra nauki Karolina Zioło-Pużuk.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera